Софийският международен панаир на книгата започва след по-малко от две седмици, а тази година е неговото 50-о юбилейно издание. Литературното събитие е в продължение на една седмица, от 5 до 10 декември, в Националния дворец на културата.

Подробности бяха представени на пресконференция в БТА от организатора на събитието - Асоциация "Българска книга".

И тази година изложението се превръща в притегателно място за срещи между читатели, издатели, писатели, илюстратори и преводачи, като участие в него ще вземат над 170 издателства с над 100 000 заглавия. Гостуващи са 16 водещи имена на съвременната скандинавска и световна литература, които за първи път ще се срещнат с българските си читатели.

Мотото на Софийския международен панаир на книгата е "Създаваме истории. Създаваме история". Събитието е част от кауза "Грамотност", поради нарастващите проблеми в това отношение, обясни Десислава Алексиева- председател на УС на Асоциация "Българска книга".

Според нея Панаирът е ефективен начин за повишаване на четенето и грамотността сред обществото. Освен това книгите са важни за формиране на критическо мислене и съответно за демокрацията, сподели Алексиева.

По традиция паралелно с Панаира ще се проведат и две от най-престижните събития, посветени на литературата. Това е 11-ото издание на Софийския международен литературен фестивал и 7-ият Софийски международен литературен фестивал за деца и младежи.

На поканата за участие откликнаха големи писатели, като френската писателка и журналистка Лейла Слимани, обясни Амелия Личева- програмен директор на 11-ия Софийски международен литературен фестивал.

Слимани придоби по-голяма известност у нас, след като връчи наградата "Букър" на Георги Господинов. Тя продава огромни тиражи и ще има нова книга непосредствено преди идването й, допълни Личева.

Участие ще вземе и Стефан Хертманс, който е драматург, романист и силно привлича световния интерес.

Освен писатели са поканени и големи имена в сферата на хуманитаристиката, като Франко Мурети, който е изследовател на световната литература.

Фокусът на Фестивала също са скандинавските автори, като отново се очакват да присъстват големи имена.

От българските писатели ще присъства Теодора Димова с новия си роман "Не ви познавам", който е своеобразно продължение на "Поразените".

По време на Панаира Асоциация "Българска книга" ще връчи и годишните си награди за книгоиздаване "Златен лъв".

Партньори на Софийския международен панаир на книгата са Министерството на културата, Столична община и БТА. Първият панаир е проведен през далечната 1968 г., като във времето е имало пет пъти, в които не се е провеждал. Затова и тази година се празнува 50-ият юбилей.

България се завръща на Международния панаир на книгата в Лайпциг

България се завръща на Международния панаир на книгата в Лайпциг

Страната ни ще бъде представена с Национален щанд