Представители на 9 творчески съюза, обединяващи автори и професионалисти, осъществяващи дейност във всички сфери на културата искат от парламентарно представените политически партии и коалиции в 49-то Народно събрание (НС) ясни и категорични ангажименти и действия, гарантиращи дългосрочно устойчивото развитие на националната култура. Те настояват за подкрепа на законови промени, с който средствата за финансиране на културата в бюджета да бъдат увеличени на 1% от БВП. Творците очакват това да осигури началото на адекватна регулация на процесите в областта на културата.

Искането им е отправено в отворено писмо, адресирано до лидерите на всички парламентарни групи в НС, с копие до председателя на парламента Росен Желязков, до Комисията по бюджет и финанси, Комисията по културата и медиите, премиера Николай Денков и министъра на културата Кръстю Кръстев

От творческите съюзи очакват всички парламентарно представени партии и коалиции да подкрепят увеличение на средствата за култура при приемане на Бюджет 2023, като в рамките на тригодишна бюджетна прогноза те да бъдат планирани в размер на поне 1% от БВП.

"Използваме случая да припомним, че в предизборната кампания през 2023 г. ГЕРБ-СДС поеха обещание за увеличение на средствата за култура. Такъв ангажимент беше поет и от "Продължаваме промяната", "Демократична България", "БСП за България" и "Има такъв народ" още в края на 2021 г. - като част от тогавашното управляващо мнозинство тези политически сили се обединиха около решението средствата за култура да доближат минимум 1% от БВП", се посочва в писмото. Творците допълват, че разчитат политическите сили да се отнесат отговорно и да изпълнят поетите в хода на предизборната кампания ангажименти и отбелязват, че наблюдават внимателно работата на 49-то Народното събрание в тази посока.

Кръстьо Кръстев: Парите за култура никога не стигат

Кръстьо Кръстев: Парите за култура никога не стигат

Министърът ще се бори за по-голям бюджет за култура

От творческите съюзи също изразяват надежда българската културна общност най-после да стане свидетел на отговорна държавна политика за съхранение на българската културна идентичност.

Отвореното писмо е подписано от Милко Лазаров, председател на Съюза на българските филмови дейци, Боян Ангелов, председател на Съюза на българските писатели, Любен Генов, председател на Съюза на българските художници, Петър Диков, председател на Съюза на архитектите в България, Станислав Почекански, председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти, Ценко Минкин, председател на Съюза на българските композитори и Антония Пенчева, председател на Съюза на преводачите в България, и Христо Мутафчиев, председател на Съюза на артистите в България.

КНСБ организира серия протести за справедливи доходи в обществения сектор

КНСБ организира серия протести за справедливи доходи в обществения сектор

С участници от НОИ, НАП, БНР, ТОЛ управлението, ИАРА, Напоителни системи, ПБЗН и др.

БНР информира, че Мутафчиев настоява в бюджета да бъдат предвидени с 50% повече средства за култура, в отворено писмо до председателя на парламента Росен Желязков и до лидерите на всички политически формации в 49-ото Народно събрание. Според Мутафчиев е нужно незабавно увеличение на парите за сектора, или в противен случай още след няколко месеца ще започнат фалити на всички културни институти.

"Според средносрочната прогноза в Министерството на финансите за следващите две години бюджетът в група "Култура" се намалява от 0,6% на 0,4%! Според изчисления от независимо проучване за още две-три години този бюджет би трябвало да изчезне напълно", пише още той.

"Причината да изпратя писмото е липсата на реакция от страна на правителството и на финансовия министър към нашия призив да се увеличи бюджетът на Министерството на културата. Но според мен, нашата държава е така устроена, че сам министърът на културата не може да се справи с тази задача и ние трябва да му помогнем", обяснява Мутафчиев.

В проекта за бюджет за 2023 година в областта на културата и изкуствата са предвидени 30 млн. лв. По думите на Христо Мутафчиев обаче, за да бъдат достатъчни субсидиите, трябва да се добавят поне още 80 млн. лева.