антика В Националния исторически музей може да бъде видяна постоянна изложба “Приносът на българските митници за опазването на културното наследство”.

След преговори на директора на Агенция “Митници” Асен Асенов с директора на НИМ Божидар Димитров беше решено уникалните произведения на изкуството – златни фибули, апликации, монети, огърлици, брошки, заловени от митнически служители на летище “София” през 2000 година, да бъдат показани в самостоятелна зала.

За първи път в историята на митническата администрация се прави изложба на културни ценности, чийто износ е бил осуетен от митнически служители. Пазарната цена на експонатите се определя на около 250 000 долара.

монети Във витрините на НИМ са показани уникални златни монети на цар Крез от 7 в. пр.н.е., златна фибула от 5-4 в. пр.н.е., златна огърлица от 5 в. от н.е. и златна апликация от 6-7 в. от н.е. В експозицията преобладават монети от 7 в. пр.н.е. до Средновековието. Впечатляваща част от изложбата са и фигурки на Хермес, мраморна скулптурна композиция, свързана с култа към Дионисий от 2-3 в. от н.е.

От 1996 година Агенция “Митници” не е предоставяла на държавните музеи заловени произведения на изкуството. Складовете на митниците досега съхраняваха повече от 30 000 различни предмета с културно-историческа стойност. Със заповед на финансовия министър Милен Велчев те вече са предоставени на НИМ и през януари най-ценните от тях ще бъдат изложени в централното фоайе на Министерския съвет.