![](/photo/people/dagron_agat.jpg)
Тази книга се опитва да съпостави отношението между църква и държава, между църковните служители и обикновените хора.
Това заяви изтъкнатият френският историк византолог Жилбер Дагрон на премиерата на книгата си “Императорът и свещеникът” в криптата на храм-паметника “Св. Александър Невски”.
По думите му творбата си е поставила една основна цел - да покаже, че идеята да се противопоставят Изтокът и Западът по отношение на религия и политика е много неправилна.
“Императорът и свещеникът”, издание на Издателска къща Агата-А, е определяна като шедьовър в медиавистичната литература.
Книгата представя Византия в целия й блясък - с императорите и патриарсите, с литургиите и пищните церемонии, като изследва един от основните въпроси на човечеството – отношението между власт и сакралност.
Жилбер Дагрон е един от големите византолози на нашето съвремие. Завършва класическа филология. До 1969 г. е на дипломатическа служба.
Научната си кариера започва в Националния център за научни изследвания в Париж, после преподава в Сорбоната и в Университета в Лион.
От 1975 г. професор по история и цивилизация на византийския свят в Колеж дьо Франс, зам.-председател (1979–1989) и председател (1997–2000) на Общото събрание на професорите на Колеж дьо Франс, директор на Центъра за византийска история и цивилизация (1975-1997), президент на Международната асоциация на византолозите (1996-2001).
Историкът Иван Билярски, чиято е идеята за българско издание на “Императорът и свещеникът”, определи излизането на българския пазар на книгата като значимо културно събитие за страната ни.
Той обясни, че идеята за български превод на книгата му е хрумнала след излизането на пазара на френското издание през 1996 година и цитира думите на самия Дагрон: В края на ХХ век ние сме по-добре въоръжени да разберем разделението между сакралното и материалното.
Професор Дагрон ще изнесе в петък – 19 май, лекция пред студентите от СУ на тема „Политика и религия – размишления върху византийския модел и някои други”.