На 1-ви май 1886 година американските работници организирали стачка с изисквания за 8-часов работен ден. Стачката и придружаващата демонстрация завърши с ожесточени сблъсъци с полицията.
През юли 1889 г. Парижкият конгрес на Втория интернационал, в памет за демонстрацията на работници в Чикаго, прие решението за провеждане на 1 май ежегодни демонстрации. За първи път Денят на труда и на международната работническа солидарност се е празнувал през 1890 г. в Австро-Унгария, Белгия, Дания, Германия, Испания, Италия, САЩ, Норвегия, Швеция и някои други страни.
Дълго време Първи май е бил символ на революцията, на непримирима борба.
Минувач
на 01.05.2012 в 12:19:14 #8Проблемът на старите хора е, че не могат да видят как точно живеят тези, които ги лъжат от 70 години. Пък и как да признаят, че са вярвали в щуротии цял живот.
Минувач
на 01.05.2012 в 11:40:23 #7"Ей, добре че има косми (и евреи) да пречат на "прогресивните" сили, иначе кого щяха да обвиняват лузерите?" в.Дневник
Минувач
на 01.05.2012 в 11:12:57 #6Ключовият индикатор е брутният вътрешен продукт (БВП) на човек от населението по паритет на покупателна способност - с други думи, тук се взимат под внимание различията в цените. Този индикатор наистина показва, че страната ни се намира на 44% от средно европейското равнище за 2010 г. Тези данни могат да се видят и на сайта на Евростат, и в базата данни на българския Национален статистически институт, който работи по единна европейска методология. Всъщност статистиката ни позволява лесно да докажем колко бъркат. Трябва само да съпоставим сравними неща. Нека използваме данните за БВП на човек от населението в евро, без да отчитаме покупателната способност, тоест различията в цените. Както вече се досещате, това сравнение показва, че по този номинален показател България е точно на 20% от средно-европейските нива за 2010 г. С други думи, "двойната разлика" в съотношението производителност-доходи се получава само, ако не отчетем ценовите разлики. Безпристрастните статистически данни съвсем ясно показват, че доходите ни не са "изкуствено занижени", а просто са съответни на възможностите на икономиката. В същата посока биеха и твърденията, че намалените осигуровки в годините преди кризата са "оставили едни милиарди в бизнеса", без това да има някакъв положителен ефект за икономиката и за работниците. Това твърдение също е категорично опровергано от данните на НСИ за БВП по метода на доходите. В периода 2005-2009 г. брутната добавена стойност скача с над 20 млрд. лв., като тази сума, общо взето, се дели по равно между наетите и бизнеса. Казано по-просто, по-ниските данъци и осигуровки са оставили повече пари както у бизнеса, така и у работещите. Това е още една илюстрация как популисткото заклеймяване на експлоататорския капитализъм всъщност няма нищо общо с действителността.
rado907
на 01.05.2012 в 11:03:32 #5АТИЛА се репчи, но тъжната истина е, че Александър Втори, отвратен от диващината на прогнилата Османска Империя, е решил да освбоди православните Българи и да ги защити. Разбира се, има и други причини за войната - като руската жажда за изход към средиземноморието, и желанието за реванш след Кримската Война. Но факта си остава. Всъщност освобождението на България е било царското задължение на Александър, с оглед на полулярния по това време пан-славизъм, и с оглед на това, че Александър Втори е бил де факто (май и де журе, не помня) защитника на православната вяра. Политическите проблеми, които следват освобождението, са друг въпрос. Все пак си струва да си отбележи, че не Русия, а другите Сили, са унищожили сан-стефанския договор в Берлин. А относно комунизма, той е бил измислен от евреи, реализиран от евреи, и поне в началото си воден от евреи. Руснаците са отнесли такъв пердах от комунизма, че и досега не могат да се осъзнаят. На всичкото отгоре като "падна" комунизма, евреите организираха нов погром над Русия през '90-те. Който не ми вярва нека си направи труда да провери. И аз не вярвах, но проверих. Общо взето русофобията в България е безпочвена и плод на пропаганда. Не че руснаците са ангели или че руското правителство е църква.
Първият шампион
на 01.05.2012 в 10:22:37 #4Както има разлика от човек до човек, така има и от труд до труд.
Минувач
на 01.05.2012 в 10:17:10 #3В началото на 50-те години художникът-мъдрец Илия Бешков открива национална изложба от социалистически платна с комини, пушеци, жътварки и паламарки. И за ужас на присъстващите партийни велможи казва: "Не е вярно, че българинът обича труда". Изследвал бил, споделил той със затихналата от страх аудитория, повече от 6 000 образци на българския песенен фолклор, в тях са възпети природата, живота, насладите, либето, дори на бабите им хурките, и в нито една песен - трудът. Всъщност едва ли има нормален човек, завършил еретичните си разсъждения той, който да обича труда. Трудът не облагородява, а оскотява, осакатява и състарява.
dk
на 01.05.2012 в 08:09:51 #2Да и честит празника на трудовите хора, създателите на всичко това което виждате около вас, направено от човешка ръка. Трудът е направил маймуната човек! В статията се казва, че е завършил със сблъсък, но не казва какъв точно - доста кървав, с много убити протестиращи. Именно за това се отбелязва в целия цивилизован свят. А това, че има още питекатропи между хората си е отделно. Във всяко общество си има измет!
Bulgarian
на 01.05.2012 в 07:44:03 #1"Дълго време Първи май е бил символ на революцията, на непримирима борба." Тия комунистически лозунги си ги заврете там де слънце не огрява