Големи американски книгоиздатели съдят щата Флорида заради закон, който позволява на училищата да забраняват определени книги от ученическите си библиотеки, предаде BBC.
Делото е заведено на 29 август, включително от Penguin Random House и Simon & Schuster, и твърди, че законът на Флорида нарушава правата на Първата поправка за свобода на словото. В иска са посочени няколко книги, които са премахнати от училищните библиотеки по силата на закона, включително произведения авторите Мая Анджелоу и Ърнест Хемингуей.
Властите във Флорида отговориха на делото, като го нарекоха "каскада" и отрекоха щатът да е забранил книгите. Говорителят на Министерството на образование във Флорида Сидни Букър каза, че в щата няма забранени книги.
В основата на делото е законопроект, приет във Флорида миналата година, който изисква от училищата да разработят механизъм, чрез който родителите могат да възразяват срещу определени книги, намиращи се в библиотеки или класни стаи.
Законопроектът определя, че всички книги, които "изобразяват или описват сексуално поведение" или които са "неподходящи за нивото на класа и възрастовата група" на учениците в училището подлежат на премахване.
Според доклада на организацията с нестопанска цел Pen America, която се застъпва за свободата на словото, от юли 2021 г. до декември 2023 г. във Флорида са регистрирани 3135 забрани на книги - най-високият брой в страната.
От Pen America посочват, че по-голямата част от премахнатите книги са такива, които "говорят за ЛГБТК+ идентичности, които включват цветнокожи герои, които говорят за раса и расизъм, които включват изображения на сексуални преживявания в най-широката интерпретация на това разбиране".
Сред премахнатите книги са "За кого бие камбаната" на Ърнест Хемингуей, "Най-синьото око" на Тони Морисън и "Ана Каренина" на Лев Толстой.
Автори на бестселъри, включително Джон Грийн и Джоди Пико, както и родители, които се противопоставят на закона на Флорида, също се присъединиха към делото на издателите.
Според документа на делото държавният закон позволява на училищата автоматично да забраняват книгите, без да се консултират с "обучени професионалисти, като учители или медийни специалисти, за да определят кои книги са подходящи".
Също така се добавя, че някои училища са забранили книги, които включват например фразата "правих любов", без да вземат предвид контекста на книгата като цяло и се твърди, че законът е създал "режим на строга цензура" в училищата. Тези ограничения "се прилагат за всички класове, от детска градина до дванадесети клас", се казва още в делото.
С това дело се иска промяна на закона. Ответниците, посочени в делото, включват Бен Гибсън, председател на Държавния съвет по образование във Флорида, както и други членове на училищния съвет, но не се споменава името на губернатора на Флорида Рон Десантис, който преди това е защитавал закона.
През април Десантис подписа законопроект, който ограничава възраженията срещу книгите в училищата във Флорида, като тогава заяви, че се опитва да "предотврати злоупотреби от активисти", които са използвали закона, за да оспорват книги като "Пазителят" на Лоис Лаури и "Библията".
"Мисля, че това, което се случи, е, че имате някои хора, които отнемат прозрачността на учебната програма и се опитват да я превърнат в оръжие за политически цели", каза тогава той на пресконференция.
projekt
на 01.09.2024 в 16:52:51 #1първо си мислих че е в Русия...ама като прочетох по внимателно видях че е в САЩ....не бях изненадан. тя така работи истинската демокрация. имаш всички права на света...ама само правилните права. нямаш право на грешни права.