Коефициентът за интелигентност на съвременните хора е престанал да се увеличава, твърди психологът Джеймс Флин, цитирано от британския вестник The Times. Според психолога, хората са достигнали определения предел на умственото си развитие, като според него за следващи етапи от развитието трябва да се счита подобряването на други функции, например на отделите от мозъка, отговарящи за изучаването на чужди езици или "съпреживяването", информира zdrave.bg .

Флин заявява, че вместо въпроса "Ставаме ли по-умни?" или "Нашите деца по-умни ли са от нас?" учените трябва да се замислят подобрени ли са когнитивните навици и отговорът би бил положителен.

Ученият също отбелязва, че според последните тенденции жителите на Америка продължават да показват тенденция към увеличаване на коефициента си за интелигентност (IQ), докато в скандинавските страни подобен ръст не съществува.

В чест на учения е създадено понятието "ефект на Флинт", което означава постепенното стабилно увеличаване на средния показател на IQ с всяка следваща година, отбелязва zdrave.bg .