Сред хората, които живеят в близост до натоварени пътни артерии, се отчитат по-високи равнища на деменция. Това показва ново научно изследване, публикувано в сп. "Лансет".
Около 10% от случаите на деменция при хора, живеещи в рамките на 50 м от натоварен път, може да се дължат на трафика, уточнява се в изследването.
Изследователите, които са изучавали близо 2 млн. души в Канада в период от 11 години, твърдят, че замърсяването на въздуха или шумния трафик може да допринесе за отслабването на мозъка.
Експерти по деменция във Великобритания са изтъкнали, че констатациите се нуждаят от по-нататъшно изследване, но са "със сигурност правдоподобни".
Близо 50 млн. души по света са с деменция. Обаче причините за болестта, която ограбва хората от техните спомени и силата на мозъка, не са добре изяснени.
Проучването е изучило близо 2 млн. души в канадската провинция Онтарио между 2001 и 2012 г. През този период са били диагностицирани 243 611 случая на деменция, но рискът е бил най-голям при онези, които живеят най-близо до главни пътни артерии.
В сравнение с онези, живеещи на 300 м от главен път, рискът е бил: 7% по-висок в рамките на 50 м; 4% по-висок между 50 и 100 м; 2% по-висок между 101 и 200 метра.
Анализът показва, че 7 до 11 процента от случаите на деменция при хората, живеещи в рамките на 50 м от натоварена пътна артерия, може да са причинени от трафика.
Изследователите предполагат, че шумът, фините прахови частици, азотните оксиди и частиците от износени гуми може да са причините за проблема.
Обаче проучването се вглежда само върху това къде живеят хората, диагностицирани с деменция. То не може да докаже, че пътищата са причина за заболяването.