Анти-Нобелови награди Вчера бяха обявени Ig-Нобелови награди (Ig Nobel Prize) за 2003 година. Организаторите на този конкурс поощряват най-безполезните и абсурдни научни изследвания и постижения. Тържествената церемония бе снощи, в театър “Сандърс” в Харвард.

Най-голямо внимание сред лауреатите привлече Карл Шверцлер, шеф на фирмата Xnet, която дава под аренда княжество Лихтенщайн – с всичките му 33 000 жители, но без княза. За сметка на това организацията, която ще заплати 160 000 долара дневно за арендата, ще получи достъп до винения склад на княза, пише електронното издание NEWSru.

Тази година награда получи и японски учен, който се посветил на изучаването на бронзова статуя, която не привличала гълъбите.

Анти-Нобелова награда получи и екип австралийски учени, за изследването на силовите взаимодействия, възникващи при “влаченето на овца по различни повърхности”.

Приза за инженерство получиха Едуард Мърфи и двама негови колеги, автори на знаменитите “Закони на Мърфи”, които твърдят, че ако нещо може да се развали, то обезателно се разваля, а ситуацията винаги се развива от лошо към по-лошо. За първи път тази мисъл хрумва на учения, когато в края на 40-те години той изучавал инерцията във военно-въздушната база “Едуардс” в Калифорния.

Награда за медицина получи Лондонският университет, изследвал мозъци на лондонски таксиметрови шофьори и установил, че той се отличава от мозъците на останалите хора – при шофьорите е по-развита зоната от кората на главния мозък, която отговаря за навигацията.

Изследователите от Университета в Стокхолм получиха премия за изследването, озаглавено “Пиленцата предпочитат красиви хора”.

Призът за психология отиде в Станфорд. Професор Филип Зимбардо установил, че “Политиците са уникално елементарни хора” в представите на хората за тях.

В областта на биологията бе отличен сътрудникът на Ротердамския музей за естествена история Киз Мойликеру който за първи път описал проявленията на хомосексуална некрофилия при дивите патици. Той цитирал случай, при който в продължение на 75 минути паток се опитвал да се сноши с друг паток, загинал, след като се ударил във фасадата на музея.

Литературната анти-награда получи американецът Джон Тринкаус за сбирка необикновени случки от всекидневния живот. Например той изследвал колко тийнейджъри носят шапките си с козирката назад.

Накрая наградата за мир бе връчена на Лалу Бихари от Индия, за неговата формулировка “водене на активен живот след официалното обявяване на смъртта”. Освен това се отбелязва неговия принос в създаването и популяризирането на Асоциацията на мъртъвците.

Тази година Анти-Нобеловата награда се връчва за 13-ти път и се присъжда в 10 категории. Тя се дава “за достижения и изследвания, които няма смисъл да се възпроизвеждат”. За учения свят това е много важно определение – откритието или изобретението се признава за такова, ако може да бъде възпроизведено не само от откривателите, но и от други изследователи.