Коронавирусът SARS-CoV-2 може директно да инфектира мастните клетки и специфични имунни клетки, намиращи се в мастната тъкан, съобщава The New York Times, цитирайки скорошно проучване.

Учени експериментирали с мастна тъкан, за да проверят дали може да бъде заразена с коронавируса. Те открили, че мастните клетки, известни като адипоцити, могат да се заразят и да развият слабо ниво на възпаление. Установили също, че имунните клетки, разположени в мастната тъкан - макрофагите, също се заразяват и предизвикват много по-интензивна възпалителна реакция.

В допълнение екипът изследвал мастна тъкан от пациенти, починали от COVID-19, и открил частици коронавирус в мастната тъкан, обграждаща различни органи. Вируси като ХИВ и грип могат да се крият от имунната система в мастната тъкан, сега няколко експерти заявяват пред The New York Times, че SARS-CoV-2 теоретично може да направи нещо подобно, превръщайки мазнините в резервоар за вируса.

Откриха причината за съсиреците, появяващи се в редки случаи след ваксината на AstraZeneca

Откриха причината за съсиреците, появяващи се в редки случаи след ваксината на AstraZeneca

Протеин в кръвта се привлича от ключов компонент на ваксината

Още в началото на пандемията стана ясно, че хората със затлъстяване са изложени на по-висок риск от развитие на тежки симптоми, необходимост от хоспитализация и смърт от COVID-19. Редица теории са се опитвали да обяснят защо мазнините увеличават риска от лошо протичане на коронавируса.

Като начало, излишните мазнини в коремната област могат да притиснат диафрагмата и така да ограничат въздушния поток в белите дробове - хора с такъв проблем биха изкарали по-тежко Covid-19. Освен това кръвта на затлъстелите хора е склонна да се съсирва по-лесно от тази на хората с по-ниски нива на мазнини, което също е фактор при боледуването от вируса.

Освен това с натрупването на мазнини в тялото мастните клетки проникват в далака, костния мозък и тимуса, където се произвеждат много имунни клетки. Това може да отслаби имунната система както чрез намаляване на броя, така и чрез подкопаване на ефикасността на произвежданите имунни клетки.

Излишъкът от мазнини може също така да стимулира хронично, нискостепенно възпаление в целия организъм, тъй като мастните клетки освобождават възпалителни вещества, наречени цитокини, а макрофагите правят същото в опит да изчистят мъртвите мастни клетки от тялото.

Проучване показва, че вариантът Омикрон може и да е по-лек от Делта

Проучване показва, че вариантът Омикрон може и да е по-лек от Делта

Според изследователи от Южна Африка, изглежда има доказателства, че Омикрон е по-малко вирулентен