
Преди 120 години обаче НИМХ е нямало, прогнози за времето през следващия месец- също, а Северна Африка дори не е съществувала в съзнанието на тогавашните хора.
Те са вярвали, че горещините и сушата са е божие наказание. И избавлението е в молитвите.
Най-разпространено е вярването, че молитвите за дъжд ще бъдат чути и сбъднати, ако са отнесени до Бог и до светците от "пратеник" или "посредник", отбелязва БНР. Това е мисията на обредната "пеперуда".
Това название идва от поверието, че само лекокрилата пеперудата може да се издигне до Бог и светците, за да отнесе молитвата за дъжд. Друго обяснение на обреда "Пеперуда" го свързва с древния славянски върховен бог Перун.
Има запазено описание на този обред от един монах - Спиридон от 1792 г. Той е записал как по време на суша се събират юноши и девици. Те избират помежду си едно момче или момиче, обличат го в мрежа или риза и го окичват с венци от треви, за да представя Перун.
Само в по-старинната практика пеперудата може да бъде и юноша. По-късно обредът се изпълнява само от момичета и рядко изключение е момчето-пеперуда в Родопите. Има и други локални названия на еднаквия в общи линии обред - Перунига (съзвучно с името на бога Перун), Дудуле, Вай гу-гу и други вариации.
В познатите днес варианти "пеперудата" е 10-12 годишно момиче, обвито изцяло в зелени клони от бъз, върба или друго крайречно растение. Детето танцува безмълвно като имитира полета на пеперуда под звуците на специални обредни песни.
Песните се изпълняват единствено в този случай. Пеят ги моми и жени. И най-важното е, че по време на обреда пеперудата се къпе обилно с вода много пъти през този ден.
Обиколката задължително завършва с къпане в река - главно на пеперудата, но често и на останалите участнички в обреда. Така символично се представя и предизвиква очакваният дъжд.
Макар и много по-рядко, в миналото изпълнявали и магически мъжки обред за дъжд. Към него прибягвали, ако "пеперудата" не докара дъжд. Тогава решавали, че сушата е причинена от змей.
Той трябва да бъде прогонен от селото, за да завали дъжд. С това се заемат група от 10-15 мъже от селото. Въоръжени с тояги, те излизат точно в полунощ. Но преди това, още през деня селският глашатай гръмогласно предупреждава, че предстои "гонене на змей" и всички жени и моми трябва да се скрият по къщите.
Дали за да не бъдат похитени от гонения змей или за да не видят участниците в обреда? Защото мъжете излизат да претърсят цялото село за змей напълно голи. Освен това те трябвало да спазват и абсолютно мълчание. Докато претърсват всяка къща, никой не бива да ги вижда или спира.
А щом приключат, мъжете - също като пеперудата - се окъпват в реката и се обличат. А след това идвал дъждът...
здз
на 30.07.2007 в 14:52:07 #6smirn0ff
на 26.07.2007 в 14:32:54 #5fallacy
на 25.07.2007 в 15:01:01 #4Минувач
на 24.07.2007 в 16:12:28 #3kakas
на 24.07.2007 в 15:15:14 #2armeetz
на 24.07.2007 в 13:42:15 #1