Археолози откриха раннонеолитен гроб на около 7 600 години в селище Слатина.
Проучванията, които предстоят, ще дадат информация за физическите характеристики на хората и дали началото на първата европейска цивилизация е в днешните български земи.
Ръководителят на проекта е зам.-председателят на БАН Васил Николов. Той коментира, че учените имат достатъчно данни за начина на живот на хората в селището Слатина, но все още не е установено какви са били погребалните практики.
Известно е, че селището е просъществувало около 500 години - от края на седмото хилядолетие пр. Хр., когато са пристигнали първите заселници, до около средата на шестото хилядолетие пр. Хр.
Новооткритият скелет принадлежи най-вероятно на жена, погребана с дете в близост, непосредствено до останките на къща в периферията на селището, обясни Николов.
Смята се, че при погребенията по това време починалите са били полагани в Земята - майка е в ембрионална поза.
По време на дългогодишните разкопки на учените от Националния археологически институт с музей на БАН в селището Слатина са открити много постройки. Сред тях са две големи къщи от 117 и 147 кв. м., както и една от почти 300 кв. м.
Селището е било оградено с концентрични ровове, които са имали предпазни и магически функции. В тях са извършвани жертвоприношения.
Сред новооткритите находки в селището Слатина са различни предмети от бита и култа като костна лъжица и керамични съдове, пинтадера, части от култови масички за жертвоприношения.
Разкопките на екипа на археолозите ще продължат в централната част на селището. Там те се финансират от Столична община, с подкрепата на Столичния инспекторат.
GolaVoda
на 28.05.2019 в 16:58:49 #1Тези хора са можели да преживяват от гъби, охлюви и корени.. А на сегашните им дай индустрия, винетки и летища и те пак ще умрат от глад и ще търсят някои от далечни земи да ги управлява и да прибира печалбата....щото те не могат.