Може да ви звучи налудничаво, твърде американско, навяващо неприятни спомени - данните са налице.
Разводът е нещо лошо за околната среда. Ново изследване, на което се позовава Science Daily, изтъква връзката между разводите и екологията, информира money.bg.
Разводите формират повече домакинства с по-малко членове, които заемат повече място и ползват повече енергия и вода.
Ако искате да направите нещо добро за природата - влюбете се отново.
Съжителството означава по-малко разпростиране в градовете и намалява екологичните щети.
Резултатите от изследването на двама учени от Мичиганския държавен университет са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.
Започва се с очевидното: броят на разводите по света нараства. Домакинствата, дори да се състоят от по-малко души, се нуждаят от определено количество ресурси и заемат място. Те се нуждаят от гориво за отопление и за охлаждане. Хладилникът работи еднакво за семейство от четирима или семейство от двама.
След като са изчислени разходите от неоползотвореното пространство и потенциал на комуналните услуги, се установява, че разводите унищожават действието на икономията от мащаба. Ето какво сочат научните изчисления:
Само в САЩ през 2005 г. разделените семейства са използвали 73 млрд. киловатчаса електричество и 2373 млрд. литра вода, които можеха да бъдат спестени, ако размерът на домакинствата оставаше без промяна. Разводите са създали необходимост от 38 млн. извънредни стаи със свързаното отопление и осветление.
Ако в САЩ и други 11 страни като Бразилия, ЮАР, Еквадор, Гърция и др. разведените домакинства се обединяха по някакъв начин до размерите на съвместно живеещите домакинства, то броят на домакинствата в периода между 1998 и 2002 щеше да е по-малък с 7.4 млн. Само в САЩ през 2000 г. е имало 16 млн. домакинства на разведени хора.
За да установи какво се случва, щом претърпелият развод се връща към семейния живот, учените са сравнили екологичния отпечатък на „семейните" домакинства и тези, преживели женитба, развод и ново обвързване. Поне от екологична гледна точка, разлика няма.
Водещият учен Лиу е специалист по риби и екологична устойчивост. Той се опитва от две десетилетия да съвмести екологията със социалните науки, за да разбере сложните взаимоотношения между природа и хора и как тези взаимодействия се отразяват на биоразнообразието. Вторият учен Ю е асистент на Лиу; двамата са започнали да дискутират проекта още докато Ю е бил студент.
Има и друг важен момент. Разводите не са единствената тенденция в стила на живот, която променя семейните структури: краят на домакинствата, състоящи се от различни поколения, води до повече хора, които живеят самотно.
Първата реакция на хората към това изследване е изненадата, след това всичко им изглежда много просто - обяснява Лиу.
„Но много неща стават ясни и прости, чак когато изследването е привършило. Нашата задача бе да свържем точките и количествено да представим техните съотношения. Хората говорят за това как да опазим околната среда и да се преборим с измененията в климата, но разводите са един пренебрегван фактор, който също трябва да се взима под внимание".
Екологичната политика е нещо по-трудно от еднократно решение. Правителствата по света трябва да започнат да отчитат и разводите, когато изследват политиката по околната среда, обяснява Лиу.
„Решенията са нещо повече от една идея. Вземете биогоривата. Биогоривата се произвеждат от растения, които също се нуждаят от вода и пространство. Показваме, че разводите водят до значителна конкуренция за вода и пространство. От друга страна, повече разводи означават повече енергия. Това създава сложна дилема и изисква по-креативни решения".
Karaman
на 06.12.2007 в 02:05:28 #5boom
на 05.12.2007 в 22:34:27 #4Sonic,
Sonic
на 05.12.2007 в 20:22:21 #3EM0
EM0
на 05.12.2007 в 19:47:49 #2Black out
на 05.12.2007 в 19:29:20 #1