Изградената от нацистите по време на Втората световна война мрежа от концлагери и гета е довела до значително много по-голямо преследване и систематично изтребване на хора смятано до този момент.

Това става ясно от ново изследване на американски учени от Мемориалния музей на Холокоста във Вашингтон, предаде „Индипендънт".

В изследването си учените са обхванали повече от 42 500 концлагери, гета, трудови лагери и др. нацистки обекти за унищожение. Данните са шокирали учените, тъй като са двойно повече от предишно тяхно изследване, в което са били включени над 20 хиляди обекта за системно изтребване.

Новата информация хвърля различна светлина върху мащаба на системата от концлагери на нацистите, които са били из цяла Европа.

Учените са заявили за „Индипендънт", че смятат, че доказателствата също могат да бъдат решаващи за оцелели от Холокоста, които се опитват да спечелят дела за получаване на компенсация от Германия и други страни, въпреки че няма документи в кои лагери са били.

Участващите стотици учени в големия проект, който ще бъде поместен в седем тома и трябва да се публикуват от 2025 година, са установили, че между 15 и 20 милиона са загинали в нацистките лагери.

До този момент се смяташе, че в Холокоста са убити към 10-12 милиона души от нацистите, от които шест милиона евреи.

Ръководителят на проучването Джефри Мегаргий заяви, че „резултатът от нашето изследване е потресаващ". „Събрахме данни, до които никой преди това не е достигал, дори за лагерни системи, които са сравнително добре изследвани, а много от тях не са", изтъкна той.

Има тенденция хората да виждат Холокоста да се изразява в Аушвиц и може би още няколко места. Важно е да се разбере, че системата е била много по-голяма и много по-комплексна, много повече хора са знаели за това и са участвали в нея, и че тя е центърът на цялата нацистка система, както и това, че много други страни са имали свои собствени лагерни системи", изтъкна той.

Не само концентрационни лагери са включени, но и много трудови, използвани за военната машина на Германия през ВСВ, също така военни затвори и военни бордеи, където жени са обслужвали германските войници.

Организаторите на проекта се надяват доказателствата не само да се окажат ценен ресурс за оцелелите и учените, но и инструмент в борбата с ревизионистите и отхвърлящите Холокоста.

Карън Полак, директор на британската организация в памет на Холокоста изтъкна, че „това изследване показва нацистката решимост за систематично унищожение на евреите в Европа. С годините продължава нова информация да излиза наяве, което прави още по-трудно да се разбере Холокостът".