Мистериозен вид радиовълни от далечния Космос, открити само преди десетилетие, за първи път са проследени до конкретния източник, съобщиха астрономи, цитирани от "Франс прес".

Така наречените бързи радиоимпулси (Fast Radio Burst - FRB), уловени през 2016 година от телескоп в Ню Мексико, вероятно произхождат от малка галактика на 3 милиарда светлинни години от Земята, отбелязват учени в списанието Nature.

Конкретните причини за появата на тези високоенергийни вълни остават предмет на интензивен дебат.

Новото откритие няма да разреши казуса, но определено отсява няколко теории, според учените.

От 2007 година са регистрирани 18 бързи радиоимпулса, но само един - наблюдаван през 2012 година от обсерваторията Arecibo в Пуерто Рико и наречен FRB 121102, се е повторил няколко пъти.

Това накарало екип от учени от Университета "Корнел" да се подготви в случай, че се случи отново. Идеята се изплаща: при 83 часа наблюдение в продължение на 6 месеца с радиотелескопа Karl G. Jansky Very Large Array (VLA) - по-мощен от всеки друг, за да се засекат бързи радиоимпулси, се засичат 8 отчетливи импулса.

Ние знаем, че конкретно тези импулси идват от малка галактика на повече от 3 милиарда светлинни години от Земята, отбелязват в съобщение от екипа.

Преди откритието мнозина експерти спекулираха, че бързите радиоимпулси са в резултат на събития като взрив на звезди и превръщането им в свръхнови или неутронни звезди, попадащи в черни дупки.

Всички те обаче не съответстват с генерираните много импулси от FRB 121102.