Днес Япония отбелязва 8 години от разрушителното земетресение и последвалото цунами, при което загинаха повече от 15 000 души и което доведе до най-сериозната криза с ядрена централа след тази в Чернобил от 1986 година.
Много хора се събраха, за да положат цветя и да почетат паметта на загиналите при бедствието на 11 март 2011 година. Тогава земетресение с магнитуд от 9 по скалата на Рихтер в Тихия океан, до източното крайбрежие на Япония, а впоследствие и цунами удариха страната.
Цялата страна и най-вече регионът Тохоку са в траур днес. Близки на жертвите разказват, че 8 години по-късно продължават да си спомнят трагичните разрушителни сцени, пише изданието The Japan times.
"Все още ми се струва, че един ден той ще се появи", разказва Аюми Какухари, която е загубила 20-годишния си брат при трагедията.
Все още десетки хиляди души не са се завърнали по домовете си и живеят във временни жилища, които са осигурени от държавата. Много от хората няма къде да се завърнат, защото домовете им са напълно унищожени.
Цунамито от преди 8 години повреди аварийното електрозахранване в АЕЦ Фукушима, от което последва срив в реакторите. Спрямо последни данни извеждането на осакатената централа от експлоатация ще отнеме десетилетия.
Предвидено е изкарването на ядреното гориво от централата да бъде заложено като програма в пътна карта на правителството в бюджета за следващата година. Очаква се действителното преместване на горивото да започне през 2021 година.
Междувременно действията по разчистването на забранената зона около централата продължават.
Докато работници в разрушената централа се борят да задържат над 1 милион тона радиоактивна вода, с която беше гасен пожара, други събират токсична пръст, която никой не желае и към момента се складира в района на АЕЦ-а.