Северна Америка претърпя нов скок на заразените с коронавируса тази седмица, а починалите в САЩ се увеличиха с една пета, докато пандемията се стабилизира в останалата част на света, информира "Франс прес".
Броят на новозаразените в рамките на 24 часа по света е намалял леко с 3% тази седмица до 639 315 души според данни на АФП към четвъртък.
Пандемията изглежда се стабилизира, след като се разбушува от средата на годината, разпалена от силно заразния "Делта" вариант, който стана доминиращ в повечето страни.
Регистрираните заразени обаче отразяват само част от действителния брой заразени, с различни практики на преброяване и нива на тестване в различните страни.
Пандемията продължава да се влошава в САЩ и Канада, където броят на заразените се е увеличил с осем процента. Океания регистрира 23% увеличение на заразените.
Но заразените са намалели с 26% в Африка и 17% в Латинска Америка. Имаше и леко намаление в Европа с три процента, а в Азия и Близкия изток - с по два процента.
Ивицата Газа е територията, където епидемията набира най-голяма скорост със 75% повече заразени дневно. Следват Норвегия с 69% повече, Румъния с 64%, Сирия и Украйна (по 60% повече).
В другия край на спектъра Индонезия и Бангладеш отбелязаха най-голям спад с по 42% по-малко новозаразени на дневна база. Ирландия се понижи с 36%, а Куба с 30 процента.
САЩ продължават да регистрират далеч повече новозаразени от останалите, със 166 367 случая дневно, което е увеличение от 7 процента.
Следва Индия с 42 772 заразени, увеличение от 27 процента и Великобритания с 33 456 души, спад от един процент.
По показател глава от населението страната, която регистрира най-много новозаразени тази седмица, е Израел със 731 заразени на 100 000 жители, следван от Косово (642) и Грузия (620).
САЩ също така регистрират най-много починали в рамките на 24 часа с 1 144 починали, което е увеличение с 21%, пред Русия (796 починали, стабилно).
На световно равнище броят на ежедневните смъртни случаи спадна малко под 10 000 души тази седмица, което е намаление с четири процента.
Шри Ланка оглави надпреварата за ваксинации тази седмица сред страни с повече от 1 млн. жители, като всеки ден имунизира 1,87% от населението си.
Въпреки че ваксинират по-бавно, Обединените арабски емирства (ОАЕ) имат най-напредналата ваксинация, като са приложили 184 първа или втора доза на 100 жители. Уругвай е имунизирал 163 души, Израел (161), Катар (155) и Сингапур (149).
GolaVoda
на 04.09.2021 в 00:04:23 #1никъде не се е разбушували ковид вирусите и никъде не са се скрили и изчезнали. появават се нови щамове на стар вирус, които проявават сезонни взривове и затихвания.. от години се случва това от много години. Освен сезонните има и изблици породени от различната вирулетност или заразност на тези щамове или варианти на короната. и от факта че имуната ни система реагира различно за всеки. Не знаем какво е било преди ....през 2001, 2016..2018 и т.н., но вероятно е било същото..проста тогава не се мереше нищо и не се правеха стъкмистики или несъобразени с фактите статистики.. всичко беше грип.. летен грип ...зимен грип и т.н. просто твърде малко знаем за тези вируси.. те са вируси, а не бактерии, а за вирусите знаем много по-малко, защото самите вируси са безкрайно малки.. та заразяват и бактериите така както заразяват и нас.. короните са много стари на десетки със сигурност, а вероятно и на стотици милиони години.. много лъжи и лъжи и спекулации се натрупаха през последните 2 години, но вие следете цената на олиото..на хляба и на елесктричеството.. там се случва нещо .. и шамански лекове, като например домашен арест на децата определено не памагат.