Две години след най-смъртоносното и разрушително земетресение в съвременната история на Турция, стотици хиляди хора остават разселени, като много от тях все още живеят във временни жилища, тъй като усилията за възстановяване изостават от първоначалните цели, съобщава "Ройтерс".
Жителите на Антакия - най-тежко засегнатият град, се събраха в 4:17 сутринта днес с лаврови клонки и факли, за да отбележат момента, в който трусът с магнитуд 7,8 по Рихтер разлюля града на 6 февруари 2023 г.
"Няма забрава, няма прошка, няма помирение", скандираха те.
Земетресението и неговите вторични трусове разтърсиха 11 турски провинции в югоизточна и части от Северна Сирия, убивайки повече от 55 000 души и ранявайки повече от 107 000.
Земетресението превърна в развалини цели градове, включително домове, болници и исторически забележителности, особено в Хатай, а също и Кахраманмарас и Адияман.
Правителството обеща да построи 650 000 жилища, като президентът Реджеп Тайип Ердоган обяви в седмиците след труса, че 319 000 ще бъдат осигурени в рамките на една година.
"Имаме късмет, че доставихме 201 431 независими единици на техните законни собственици по-малко от две години след земетресението", заяви Ердоган след заседание на кабинета в понеделник.
Министърът на околната среда и урбанизацията Мурат Курум посочи, че 75 милиарда долара са били похарчени за възстановяване в района на земетресението.
Критичните фази на реконструкция са завършени, отчете той и добави, че жилищните и бизнес проектите напредват бързо.
Много жители обаче остават в импровизирани условия, а други са напуснали изцяло родните си провинции.
Озгур Йозел, лидер на основната опозиционна Републиканската народна партия, заяви, че само 30% от обещаната реконструкция е завършена. Процентът на завършени жилища в Хатай е едва 18%, изтъкна той.
"Само трима от всеки десет, които повярваха на Ердоган, сега имат домове, докато останалите седем все още живеят в контейнери или търсят убежище в домовете на роднини", заяви Йозел.
"Как могат да погледнат в очите тези, които са принудили да живеят две години в контейнери, и да кажат: "Ние, слава Богу, изпълнихме всичките си обещания?", изрази недоумение той.
"Нашите рани са все още пресни, все още кървят. Обещаваме да запазим тази скръб жива в сърцата си. Прекарваме този мрачен ден с нашите приятели, обединени като едно - нито студеният вятър, нито прахта на земята ни натъжават", изтъкна местният жител и активист Озгур Тирас пред събралата се тълпа. "Обещаваме ти, древна Антакия, ще възстановим този град със собствените си ръце".
Международни и местни хуманитарни организации твърдят, че пълното възстановяване все още остава далеч, а хиляди турци все още не мога да се завърнат по домовете си.
Асоциацията на жертвите на земетресението в Хатай заяви, че повече от 400 000 души остават в градове с контейнери и са изправени пред лоши санитарни условия, неадекватно здравеопазване и несигурно бъдеще.
Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец пък посочи, че милиони хора в Турция и Сирия все още се борят да възстановят живота си. Тя нарече темпото на възстановяването "твърде бавно" за такова бедствие.
Забавянето на реконструкцията накърнява дългосрочната стабилност и рискува обезлюдяването на региона, предупреждават някои хуманитарни организации.
Анкара твърди, че нейната реакция на земетресението е била ефективна и по план.
Министърът на правителството Курум изтъкна, че 423 000 домове и работни места ще бъдат предадени на оцелелите до края на 2025 г. и добави, че Турция е отделила 584 милиарда турски лири (19 милиарда долара) за усилията за възстановяване.