
Според проекта това ще бъде най-голямото съоръжение в света след Великата Китайска Стена. Бентът ще прегражда водите на река Янцзъ, чиято дължина е 2 хиляди километра. По този начин ще се образува изкуствено езеро с дължина над 600 километра.
За строителството на машабното съоръжение, продължило 10 години, правителството е изразходвало 25 милиарда долара. Властите в Китай са уверени, че с този проект са намерили най-доброто технологично решение за проблемите, създали се около разрушителните наводнения.
Припомняме, че в резултат на това през последното столетие загинаха 300 хиляди души и бяха нанесени огромни щети.
След завършване на строителните работи през 2009 г. властите уверяват, че 26 генератора на язовира ще произвеждат 18 милиона квч електроенергия.
В същото време, еколози изразяват своите притеснения за последиците върху околната среда. Според тях съществува опасност от разрушително влияние върху екосистемите, намаляване пълноводието на реките, риск от земетресения и затопляне на археологичните зони.
Освен това проектът има и висока човешка цена. Над 13 града ще бъдат потопени, а над 700 хиляди души – изселени принудително.
“Това не е необоснован страх”, коментира Джангранко Болоня, началник на WWF (World Wilidlife Fund). За доказателство Болоня приведе няколко исторически примера: големия Азуански бент, построен в Египет през 1971 г. Той действително усмири реките, но създаде големи екологични проблеми, подчерта той. Така например, водите на река Нил престанаха да бъдат така пълноводни.В следствие на това в селското стопанство бяха внедрени химически подобрения, които доведоха до замърсяване на околната среда. Аналогичен ефект бе регистриран и след построяването на язовирната стена Гувер, на река Колорадо.
Според експерта от WWF, такива щети носят и повечето проекти, свързани с отводняването на крупни реки и езера. От една страна, строителството на такива канали спомагат за напояването на засушени региони и способстват икономическото и селскостопанското им развитие, но от друга страна, такива проекти могат да доведат до екологични катастрофи от планетарен мащаб.