ФБР започна федерално наказателно разследване на срутването на моста в Балтимор на 26 март, съобщава "Ройтерс", позовавайки се на двама американски служители, запознати с въпроса.

Разследването поне отчасти ще се съсредоточи върху това дали екипажът на товарния кораб "Дали" е напуснал пристанището в Балтимор, въпреки че е знаел, че плавателният съд има сериозни проблеми със своите системи.

Миналата седмица ръководителят на Националния съвет за безопасност на транспорта на САЩ заяви пред Конгреса, че е интервюирал ключов персонал на товарния кораб като част от разследването на инцидента.

Работата по разчистването на останките и възстановяването на трафика през корабния канал на щата Мериленд продължава.

Разрушеният мост в Балтимор - най-скъпият инцидент за застрахователите в САЩ

Разрушеният мост в Балтимор - най-скъпият инцидент за застрахователите в САЩ

Очакват се до 4 млрд. щети

Главният канал е блокиран от останки, откакто на 26 март натовареният контейнеровоз "Дали" се блъсна в опорна колона на моста "Франсис Скот Кий". При инцидента загинаха шестима пътни работници, а мостът рухна в река Патапско.

Осем работници - мигранти от Мексико, Гватемала, Хондурас и Ел Салвадор - са запълвали дупки по моста, когато той беше ударен и се срути посред нощ. Двама мъже бяха спасени, а телата на загиналите бяха извадени през следващите дни.

Властите създадоха временен, алтернативен канал за плавателни съдове, участващи в разчистването на отломки.

Инженерният корпус на армията предвижда да отвори канал с ограничен достъп за контейнеровози и някои кораби, превозващи автомобили и селскостопанско оборудване, до края на април и да възстанови нормалния капацитет на пристанището на Балтимор до 31 май.

САЩ разглеждат като инцидент трагедията в Балтимор
Обновена

САЩ разглеждат като инцидент трагедията в Балтимор

Това беше първото голямо срутване на мост от удар на кораб от около 40 или 50 години