Властите във френската отвъдморска територия Майот полагат спешни усилия да осигурят храна и вода на засегнатите жители след разрушителния циклон Чидо, който удари архипелага през уикенда. Ситуацията е критична, а местните власти се опасяват от разпространение на глад, болести и от безредици, предава "Ройтерс".
Според кмета на столицата Мамудзу, Амдилвахеду Сумайла, официалният брой на загиналите е 22 души, а ранените надхвърлят 1400. "Приоритет днес е осигуряването на вода и храна. Някои тела започват да се разлагат, което може да доведе до санитарна криза", каза Сумайла пред Radio France Internationale.
Френското правителство обяви, че 20 тона храна и вода ще пристигнат в региона по въздух и море още във вторник, като се очаква 50% от водоснабдяването да бъде възстановено в рамките на 48 часа, а 95% до края на седмицата. Междувременно бе наложен полицейски час от 22:00 до 4:00 ч., за да се предотвратят случаи на мародерство в тъмните часове.
Циклонът Чидо е най-силната буря, която удря Майот за последните 90 години, с ветрове достигащи 200 км/ч. Според френската метеорологична служба, бурята е нанесла сериозни щети на критичната инфраструктура. Президентът Еманюел Макрон обяви, че ще посети региона в следващите дни.
Майот, най-бедната френска отвъдморска територия, от години се бори с нелегалната миграция от Коморските острови и Мадагаскар, а циклонът само задълбочи съществуващата криза. Около една трета от населението, което е около 321 000 души, се състои от недокументирани мигранти.
Вътрешният министър на Франция Бруно Ретайо заяви, че ранната система за предупреждение е сработила добре, но много от мигрантите не са потърсили убежище в предоставените центрове, вероятно поради страх от арест. Той подчерта необходимостта от нови законодателни мерки за справяне с миграционния проблем, което предизвика политически дебат във Франция.
Леви политици обвиниха правителството в "изоставяне" на Майот и неадекватна подготовка за природни бедствия, свързани с климатичните промени.
Циклонът Чидо нанесе тежки щети и в съседните държави - 34 души загинаха в Мозамбик, а още седем в Малави.