В България може да бъдат изградени стратегически болници във всеки регион, които да гарантират равен достъп до качествени здравни услуги и възможности за обучение на медицински специалисти. Това стана ясно по време на дискусия, посветена на бъдещето на специализациите у нас, организирана от председателя на парламентарната комисия по здравеопазване проф. Костадин Ангелов.
Според проф. Ангелов, в момента се подготвя законопроект, който да уреди създаването на тези лечебни заведения. Идеята е във всяка област да има стратегическа болница - областна или университетска - изградена по единен модел, с еднакво оборудване и стандартизирана дейност.
"Целта е всеки пациент, независимо дали се намира в Силистра, Стара Загора, Сливен или София, да получава еднакво качество на медицинската помощ", подчерта той.
Университетските болници ще имат допълнителни функции - например звена по съдебна медицина, генетични лаборатории или други високоспециализирани дейности, които не е нужно да се развиват във всяка област. За да бъде осигурена еднаквост в структурата и работата на тези лечебни заведения, Министерството на здравеопазването ще изработи специален стандарт за тях. Проектът обаче все още е в начален етап на разработване.
По време на обсъждането младите лекари поставиха и свои предложения - въвеждане на ясни критерии за качество по време на специализацията, обновяване на обучителните програми и гарантиране на достатъчна практическа подготовка. Те настояха и за създаване на единен изпитен формат при зачисляване в болница.
Някои специализанти от областни лечебни заведения подчертаха, че условията и качеството на обучение в провинцията не отстъпват на тези в университетските болници. Те призоваха колегите си да не се страхуват да избират работа извън столицата.
От своя страна, представители на болничните асоциации отново поставиха въпроса за възможността младите лекари да бъдат изпълнители на клинични пътеки, което би позволило финансиране на техните възнаграждения от НЗОК.
Проф. Ангелов обаче изтъкна, че подобна мярка трябва да бъде разглеждана внимателно и от гледната точка на пациентите, за да не се компрометира качеството на медицинската помощ.

USD
CHF
EUR
GBP
shtimpo
на 10.11.2025 в 16:17:59 #2Чѐкай да позная… за да финансират тЪз инициатива, ”народните” “представители” ще обявят нуждата от заем от поне 25-30 млрд евро, нали? А по време на изпълнението ще стане ясно, че по-малко от 50 млрд няма да стигнат
n-a-FTEndWk3
на 10.11.2025 в 16:15:21 #1Преживяването на кражба на трудно спечелените ви крипто средства може да бъде обезсърчително, но работата с професионалисти като Trustwavehackerstech може да ви помогне да възстановите доверието и увереността си. Тяхната ангажираност за възстановяване на откраднатите ми средства не само ми върна парите, но и възстанови вярата ми в крипто пазара и инвестиционните възможности. Въпреки че пътуването ми с Trustwavehackerstech завърши със задоволителен резултат, е важно да се поддържа бдителност в света на крипто инвестициите. Киберпрестъпниците непрекъснато се развиват и нуждата от професионална помощ за осигуряване на вашите инвестиции не може да бъде надценена. Като останете бдителни и разчитате на експерти като Trustwavehackerstech, можете по-добре да защитите активите си и да сведете до минимум рисковете, свързани с крипто инвестициите. Техният опит и отдаденост на процеса на възстановяване доведоха до задоволителен резултат от възстановяването на откраднатите средства. Това служи като напомняне за важността на професионалните услуги за възстановяване на крипто средства като Trustwavehackerstech за възстановяване на доверието в света на дигиталните инвестиции. Имейл: Trustwavehackerstech2 @ gmail com