Франция е в ден на национален ден на траур за Майот - нейната територия в Индийския океан, опустошена от смъртоносен циклон на 14 декември, съобщава "Ройтерс".
Циклонът Чидо беше най-тежката буря, връхлетяла острова от 90 години насам. Властите се опасяват, че може би хиляди хора са загинали, въпреки че според официалните данни броят на жертвите е 35.
В памет на жертвите в Майот френските знамена бяха спуснати наполовина. Отделно
В Брюксел и Страсбург знамената също бяха свалени наполовина заради Майот, както и след атаките миналата седмица срещу германски коледен базар и в хърватско училище.
Премиерът Франсоа Байру заяви, че днес се показва солидарност с хората в Майот и че Франция е "присъстваща, за да реконструира Майот и да гарантира, че хората на острова се чувстват подкрепени от цялата страна".
След бурята официалните лица твърдят, че труповете може да са били погребани бързо според религиозния обичай, преди да могат да бъдат преброени, и че много от загиналите може да са били имигранти без документи.
Мозамбик съобщи, че 94 души са загинали при бедствието, а жертвите в Малави са 13.
Бавният темп на помощта и закъсненията в пристигането на чиста вода разгневиха жителите на Майот - най-бедната отвъдморска територия на Франция, разположена между Мадагаскар и Мозамбик на около 8000 км от континента. Някои освиркаха президента Еманюел Макрон по време на посещението му миналата седмица.
Франсоа-Ноел Бюфет, изпълняващ длъжността министър на отвъдморските територии на Франция, съобщи, че водата - конфликтна тема още преди бедствието - е стигнала до острова, като увери: "Не ни липсва вода. Имаме вода, особено бутилирана. Имаме проблем с разпространението".
Той посочи, че очаква в началото на януари да бъде въведен специален закон за реконструкцията на Майот.
Очаква се тази вечер в Париж Байру - четвъртият министър-председател на Франция за тази година, да представи своя кабинет. Френското президентство обяви, че това няма да се случи преди 18:00 часа местно време, за да се вземе предвид денят на траур.