На няколкостотин метра от огромните пещи на китайската стоманодобивна фабрика Смедерево в централната част на Сърбия, село Радинац е покрито с гъст червен прах. Процентът на рак сред местните се е учетворил за по-малко от десетилетие и жителите настояват заводът да бъде почистен или затворен, пише "Ройтерс".
70-годишният Зоран, пациент с рак на гърлото, който говори с гласова протеза след отстраняване на ларинкса, уточни, че жителите трябва да сушат прането си на закрито и да използват оцет, за да почистват праха от колите си.
"Водата не може да го отмие", отбелязва той и допълва: "Не излизаме. Не смеем."
Според данни от органа за обществено здравеопазване в Смедерево, които природозащитна организация, наречена "Твърдява", е получила чрез искане по закона за достъп до обществена информация и е споделила с "Ройтерс", общината с около 100 000 души е съобщила за 6 866 случая на рак през 2019 г., спрямо 1738 през 2011 г.
Заводът твърди, че е инвестирал 300 млн. евро в технологии и намаляване на замърсяването, откакто най-големият производител на стомана в Китай Hesteel го купи от сръбската държава за 46 млн. евро преди пет години.
"Всички сме граждани на Смедерево... Бихме ли работили въпреки замърсяването, срещу себе си и децата си", запита мениджърът на завода по опазване на околната среда Любица Драке в изявление за "Ройтерс".
Три нови производствени мощности ще намалят значително замърсяването след завършването им през 2022 г., увери тя. Не било правилно да се заключи, че по-високите нива на рак са причинени от дейностите на завода, настоя тя и добави, че болестта можела да е резултат от бомбардировките на НАТО срещу Сърбия през 1999 г. по време на войната в Косово.
Ала природозащитници изтъкват, че заводът е пример за китайски индустриални фирми, които пренебрегват стандартите за замърсяване.
Никола Кръстич, директор на "Твърдява", чието име означава "Крепост", уточни, че анализът на червения прах през септември е показал висока концентрация на тежки метали.
"Въздухът в града е далеч под европейските стандарти за 120 дни в годината", изтъква той пред "Ройтерс" и добавя: "Червеният прах е мазен, полепва по белите дробове, затруднява дишането."
Китай инвестира милиарди евро в Сърбия, която е кандидат за присъединяване към ЕС, но има нелеки отношения със Запада повече от две десетилетия след войните, последвали разпадането на Югославия, и преследва близки отношения с Пекин.
Властите в Белград твърдят, че се подготвяли да съдят китайски компании заради замърсяването.
През април сръбските власти наредиха на китайската Zijin Mining Group временно да спре някои операции в единствената медна мина в страната заради неспазване на екологичните стандарти. От мината увериха, че бързо ще отстранят всички проблеми и беше разрешено тя да бъде отворена отново.
"Замърсителите не само трябва да бъдат глобявани, ... ако не могат да намалят замърсяването ... те трябва да спрат операциите", настоя Зорана Михайлович, сръбският министър на минното дело и енергетиката.
projekt
на 09.11.2021 в 13:00:26 #1ами така е. щото е китайска фабрика. ние нямаме проблеми с това в България. тук фирмите са европейски, американски, канадски. тук живака на канадците дето дълбаят злато причинява какво ли не, но не е демократично да говорим тук американските централи дето горят въглища го правят демократично и няма проблем. тук американските военни като използват нови бомби на нашите бази ръсят демократичен прах и това не е проблем. тук немски и френски фирми замърсяват с мръсни производства и химикали но това не е проблем. тук австрийски енергиен оператор се държи като цар и господар но това не е проблем. изобщо демокрацията тук е добро нещо. добре че няма китайски компании.