Повече от половината от ендемичните за Европа дървета са застрашени от изчезване, тъй като инвазивни болести, вредители, замърсяване и градско развитие заемат все по-голяма територия от ландшафта, се предупреждава в нов доклад, цитиран от "Гардиън".
Ясенът, брястът и самодивското дърво са сред дърветата в упадък, се допълва в оценката на биоразнообразието на Стария континент, което може да усложни опитите за справяне с климатичната криза чрез залесяване.
"Това е заплаха. Проблемът не е само при естествено израслите дървета и горски масиви, но също и при някои от големите натурални иглолистни дървета, които са застрашени от инвазивни видове", изтъква един от авторите на доклада Дейвид Алън от Международния съюз за опазване на природата, който е създал доклада.
Той предупреждава, че страни като Обединеното кралство са имали желание да внасят повече фиданки, за да извличат въглерод от атмосферата, но каза, че младите дървета трябва да бъдат внимателно проучвани, за да се избегнат болести и вредители, навлизащи в страната и изтощаващи съществуващите гори.
"Насърчавани сме да засаждаме повече дървета, съвсем правилно, но трябва да сме много внимателни, за да гарантираме, че те не идват с вредители. Трябва да сме много внимателни по отношение на биосигурността", подчертава Алън.
Инвазивните видове - разпространяващи се чрез търговията с растения или необработен дървен материал - са най-голямата заплаха за местните дървета, които се срещат само в Европа, понякога само в една долина и регион.
Червеният списък на дърветата на Международния съюз за опазване на природата е установил, че 58% от тези ендемични дървета са застрашени, а 15% (66 вида) са класифицирани като критично застрашени.
Много от тези дървета, които са в най-голям риск, са от рода Sorbus. Това включва самодивското дърво, планинския ясен и Sorbus leyana (ендемично дърво във Великобритания), от което са останали само девет растения - всички в Уелс. Учените посочват, че това конкретно дърво е сравнително скорошен хибрид и е имало много малка популация в ограничен географски район, така че вероятните ефекти ще бъдат незначителни.
По-голямо притеснение буди смъртта на по-обикновени дървета. Тим Рич, друг от авторите на изследването, подчертава, че е разтревожен от загубата на ясени заради инвазивна гъбичка.
"Наблюдавам това през последните пет години. Миналата година започнах доста да се притеснявам. Тази година огромни площи преживяват изсъхване на горите и това не засяга само фиданките, както беше преди. Ала сега са цели големи дървета. Наскоро шофирах в някои части на Пемброкшър и на всеки пет или 10 метра имаше умрял или умиращ ясен. Това е голям проблем - много по-лош, отколкото очаквах", изтъква Тим Рич.