Военни хеликоптери транспортираха по въздуха стотици хора от общности, откъснати от наводненията в северозападната част на Австралия, информира Ройтерс.

Кризата в Кимбърли, слабо населена област в щата Западна Австралия с размерите на Калифорния, беше предизвикана миналата седмица от тежката буря Ели, тропически циклон, който донесе проливен дъжд.

Хората в Кимбърли преживяват такова наводнение, което се случва веднъж на 100 години. То е най-лошото наводнение в историята на Западна Австралия.

По думите на министърът на спешните служби на Западна Австралия Стивън Доусън водата е навсякъде. На места наводненията се простират на 50 километра.

В Кимбърли, където около 50% от жителите са аборигени, 233 души досега са били евакуирани поради наводнения, съобщиха властите. Държавните власти за извънредни ситуации предупредиха жителите на други малки общности за покачване на водата в региона. Очаква се възстановяването на засегнатите райони да отнеме месеци.

Премиерът Антъни Албанезе описа наводнението като опустошително и обеща федерална помощ.