Спадащите нива на водата в Каспийско море заради климатичните промени заплашват гигантското нефтено находище Кашаган в Казахстан, съобщи операторът му, цитиран от "Франс прес".

Кашаган е едно от най-големите офшорни находища в света, с прогнозни запаси от 13 млрд. барела петрол.

Операторът му, Севернокаспийската операционна компания, е международен консорциум, който включва Eni, Shell, Total ExxonMobil, Inpex, Китайската национална петролна компания (CNPC) и казахстанската "КазМунайГаз".

"Спадащото ниво на Каспийско море, последвано от плитчина на морето в района на офшорните съоръжения в Кашаган, ограничи използването на морски плавателни съдове", се посочва в изявлението на оператора.

"Това представлява заплаха за безопасното функциониране на офшорни производствени съоръжения, което може да доведе до пълно спиране на едно от най-големите находища в Казахстан", допълни операторът

Каспийският басейн, който се споделя от Русия, Иран, Азербайджан, Казахстан и Туркменистан, е най-голямото вътрешно езеро в света.

Нивото на водата там е спаднало с около 1,4 метра между 1996 и 2015 г. с повишаване на температурите на въздуха според проучване, публикувано през 2017 г. от Американския геофизичен институт.

Учените прогнозират, че нивата на водата могат да спаднат с още девет до 18 метра преди края на този век.

Северната част на Каспийско море, където се намира нефтеното поле Кашаган, е най-плитката част на езерото.

Открито през 2000 г., нефтеното находище е изправено пред безкрайни закъснения заради технически проблеми.

Прогнозите за пресъхването на обширни територии от Каспийско море през следващите десетилетия са предвещани от бедствието, сполетяло Аралско море, някога четвъртото по големина езеро в света и споделяно от централноазиатските съседи Казахстан и Узбекистан.

Към 2000 г. Аралско море намаля до едва една десета от размера си през 1960 г., когато съветските власти предприемат огромно разширяване на водоемкото отглеждане на памук в сухия Узбекистан.

Прашните бури, които се случват в бившето морско дъно на Аралско море, носещи сол и химикали, се превърнаха в редовни събития и застрашават реколтата в региона.