Нарушаването на биоразнообразието в следствие от дейността на човека скоро ще удари националните икономики.
Доклад за биораз-нообразието на ООН с такова предупреждение ще бъде представен след две седмици в Найроби, където трябва да бъдат обсъдени нови мерки за съхраняване на биоразнообразието, съобщава БиБиСи.
През април тази година експерти от организацията предупредиха, че много от правителствата не изпълняват набелязаните вече задачи по опазване на природата и биоразнообразието.
Според Третия глобален преглед на биоразнообразието някои екосистеми скоро може да достигнат критичната точка, след която вече няма да са полезни за хората - например бързото изсичане на гори и липсата на ефективни програми за тяхното заместване или пък масово измиране на коралови рифове.
„Новините не са добри", заяви изпълнителният секретар на Конвенцията за биологичното разнообразие на ООН Ахмед Джоглаф. „Продължава свиването на биоразнообразието в степен, невиждана в историята - измирането е може би до 1000 пъти по-голямо, отколкото в миналото. Ние продължаваме и в момента да губим видове - животни и растения умират, изчезват."
Според доклада глобалното разнообразие на гръбначни - групата, която включва бозайници, влечуги, птици, земноводни и риби, е намаляло с около една трета между 1970 и 2006 година, сочат данните на ООН.
Това се случва въпреки мерките и задачите, които бяха определи на срещата на ООН за устойчиво развитие в Йоханесбург през 2002 година, подчертава Джоглаф.
Нито една от допълнителните 21 цели, поставени на същия форум, не е постигната, поне не на световно ниво, посочва още Третият глобален преглед на биоразнообразието
Връзката между загубите в природата и икономическите вреди е много повече от метафора, смятат в ООН.
Нов проект, наречен Икономика на екосистемите и биоразнообразието, се опитва да оцени паричното измерение на нещата, които ни дава природата - например прочистването на водите и въздуха, опазването на бреговете от урагани и съхраняването на дивите животни за екотуризъм.
„Много икономики остават слепи за огромната стойност на разнообразието на животни, растения и други форми на живот и тяхната роля за здрава и функционираща екосистема", обяснява Ахим Щайнер, изпълнителен директор на Програмата на ООН за околна среда.
IgnisDraco
на 11.05.2010 в 00:54:50 #4Тя природата ще си го върне...Рано или късно...
alterin
на 11.05.2010 в 00:40:13 #3Uau
на 10.05.2010 в 23:36:17 #2Няма страшно България е малка държава и няма да се отрази на икономиките на останалите по света.Най-много да се увеличат гастарбайтерите по някои места.
astral-projection
на 10.05.2010 в 22:29:31 #1кво им пука на политиците и капиталистите ? те са по-велики от природата.