ООН призова света да се обедини зад тежко засегнатия от земетресението Мианмар, съобщава "Ройтерс". 

По време на посещение във втория по големина град в Мианмар, Мандалай, който беше близо до епицентъра на земетресението с магнитуд 7,7, шефът на ООН за помощ Том Флетчър призова за международна подкрепа.

Службата на Върховния комисар на ООН за правата на човека заяви ден по-рано, че хунтата ограничава доставките на помощ за засегнатите от земетресението райони, където общностите не подкрепят нейното управление. Службата на ООН също така заяви, че разследва 53 атаки от хунтата срещу противници, включително въздушни удари, от които 16 са били след примирието, обявено по-рано тази седмица. Има данни за десетки жертви сред цивилните. 

Говорител на хунтата не отговори на обажданията за коментар.

Броят на жертвите на бедствието вече надхвърли 3350 души към 5 април. 4850 души са ранени, а други 220 са в неизвестност.  

Бивш служител на USAID каза, че екип на САЩ за помощ е получил известие, че губят работата си след пристигането си в зоната на бедствието.

Мианмар благодарен на Китай за помощта след труса, докато САЩ отсъстват

Мианмар благодарен на Китай за помощта след труса, докато САЩ отсъстват

Въпреки историческите резерви към Китай, анти-китайските настроения в Мианмар значително намаляха след трагедията

Китай пое водеща роля в оказването на хуманитарна помощ на Мианмар след разрушително земетресение. 

Това предизвикаха вълна от благодарност в социалните мрежи. Това представлява рязък контраст с обичайните критики към Пекин заради подкрепата му за управляващата военна хунта.

Китай обеща хуманитарна помощ на стойност 100 милиона юана (13,76 милиона долара), като първата доставка - палатки, одеяла и медицински комплекти - пристигна в Янгон в понеделник. В същото време САЩ предложиха значително по-малка помощ - 2 милиона долара, като изпратиха само тричленен екип за оценка. Пристигането им се забави поради затруднения с визите, наложени от военния режим в Мианмар.

Индия и Русия също се включиха в спасителните усилия. 

Мианмар е изправен пред хуманитарна криза след опустошителното земетресение

Мианмар е изправен пред хуманитарна криза след опустошителното земетресение

Чуждестранни спасителни екипи пристигнаха на място за да помогнат на страната да се справи с бедствието

Кризата извади на преден план геополитическите размествания в региона. САЩ, които някога бяха основен хуманитарен донор, сега са в позиция на изоставащ наблюдател. През това време Китай засилва присъствието си, като се утвърждава като ключов играч в международната помощ.