Китай пое водеща роля в оказването на хуманитарна помощ на Мианмар след разрушително земетресение с магнитуд 7,7 по Рихтер, което удари страната на 25 март, причинявайки смъртта на над 2800 души.
Докато международни спасителни екипи се втурнаха към бедстващите райони, най-видими сред тях бяха китайските работници, чиито действия предизвикаха вълна от благодарност в социалните мрежи. Това представлява рязък контраст с обичайните критики към Пекин заради подкрепата му за управляващата военна хунта.
Китай обеща хуманитарна помощ на стойност 100 милиона юана (13,76 милиона долара), като първата доставка - палатки, одеяла и медицински комплекти - пристигна в Янгон в понеделник.
Китайското външно министерство заяви, че е реагирало незабавно на молбата за международна помощ и е изпратило над 600 спасители, включително медицински екипи и полеви болници. Китайският Червен кръст също предостави 1,5 милиона юана (205 000 долара).
В същото време САЩ предложиха значително по-малка помощ - 2 милиона долара, като изпратиха само тричленен екип за оценка. Пристигането им се забави поради затруднения с визите, наложени от военния режим в Мианмар.
Бивши американски официални лица посочват, че съкращенията на администрацията на Доналд Тръмп в USAID са ограничили способността на Вашингтон да реагира бързо на бедствия. По-рано агенцията разполагаше с екипи за бързо реагиране, които можеха да бъдат изпратени в рамките на 48 часа.
Индия и Русия също се включиха в спасителните усилия, като индийските екипи доставиха 625 тона помощи и създадоха мобилни болници. Спасителни екипи от Китай навлязоха в Мианмар и по суша, преминавайки през зони, контролирани от бунтовници, които традиционно се противопоставят на хунтата, но имат сложни отношения с Пекин. Анализатори смятат, че Китай е създал "хуманитарен коридор", подсилвайки влиянието си и сред опозиционните сили.
Кризата извади на преден план геополитическите размествания в региона. САЩ, които някога бяха основен хуманитарен донор, сега са в позиция на изоставащ наблюдател. През това време Китай засилва присъствието си, като се утвърждава като ключов играч в международната помощ.
Говорител на паралелното правителство на националното единство на Мианмар изрази "дълбока благодарност" към международните спасителни екипи. Въпреки историческите резерви към Китай, анти-китайските настроения в Мианмар значително намаляха след трагедията.