Пекин издаде в събота официално предупреждение за геоложки бедствия, включително свлачища и кални порои, след проливни валежи, обхванали столицата и Северен Китай. Прогнозираните бури са предизвикали поройни валежи за втори път в рамките на дни валежи, надхвърлящи годишната норма за близкия град Баодин, предава "Ройтерс".

Метеорологичната служба в Пекин обяви тревога за 10 от 16-те градски района, докато местните власти предупредиха за опасност от внезапни наводнения в планинските райони.

В съседната провинция Хъбей, поройните дъждове в индустриалния град Баодин - по-специално в района Фупинг - счупиха рекорди. Станция в Сиджуан отчете максимум от 540 л/кв. м валеж за осем часа, при средна годишна норма от около 500 л/ кв. м, съобщи държавната телевизия CCTV.

Само ден по-рано подобен порой заля и района И, също в Баодин. По данни на властите валежите са засегнали над 46 000 души, от които 4655 са евакуирани.

Северен Китай все по-често е свидетел на рекордни количества валежи през последните години. Учените свързват тенденцията с глобалното затопляне, което променя динамиката на източноазиатския мусон и засилва риска от наводнения в гъсто населените райони, включително и в Пекин.

Министерството на водните ресурси на Китай издаде целенасочени предупреждения към 11 провинции и региони, сред които Пекин и Хъбей. Те включват рискове от преливане на малки и средни реки, както и наводнения от планински потоци. Отбелязано бе, че 13 реки в 7 провинции са преминали критичните нива на наводнение с до 1,4 метра.

Сред тях е приток на река Дахей в автономния регион Вътрешна Монголия и приток на река Янхъ в провинция Шанси - и двата отбелязали най-големите си наводнения от началото на измерванията.

В отделен бюлетин CCTV съобщи, че две малки язовирни стени в североизточната провинция Дзилин работят над допустимите нива. За овладяване на ситуацията властите са започнали контролирано освобождаване на води от пет големи язовира.

Изключително обилните валежи и тежките наводнения представляват сериозно предизвикателство за Китай, като застрашават остарялата инфраструктура, застрашават милиони хора и могат да нанесат тежки щети върху селскостопанския сектор на стойност 2,8 трилиона долара.

Природните бедствия струват на Китай $7,5 млрд. за първата половина на годината

Природните бедствия струват на Китай $7,5 млрд. за първата половина на годината

Загинали или изчезнали са най-малко 307 души