Природните бедствия в Китай през първите шест месеца на 2025 г. са причинили преки икономически загуби на стойност 54,11 милиарда юана (7,55 милиарда долара) и са засегнали повече от 23 милиона души, съобщи на пресконференция говорителят на Министерството на извънредните ситуации Шън Джанли, цитиран от "Ройтерс".
Сред най-опустошителните събития се открояват силното земетресение в Тибет, смъртоносните свлачища в югозападните провинции и мащабните наводнения в южната част на страната. Загинали или изчезнали са най-малко 307 души, а над 620 000 са били евакуирани по спешност. Унищожени са близо 29 600 къщи, което представлява ръст от 28,7% спрямо същия период миналата година. Повредени са 2,19 милиона хектара земеделски площи.
Въпреки мащабите, общите икономически щети са с 41,9% по-ниски в сравнение със същия период на 2024 г., когато Китай отчете рекордни загуби от 93,16 милиарда юана вследствие на наводнения, суша и екстремни температури - най-високият полугодишен показател от 2019 г. насам.
Според министерството, над 90% от тазгодишните щети - на стойност 51 милиарда юана - се дължат на наводнения. В отговор на нарастващите климатични заплахи, властите са разширили икономическата защита за пострадалото население, включително чрез обещания за директни компенсации и плащания за загуби на добитък.
Метеоролозите свързват зачестилите екстремни климатични явления с глобалното изменение на климата. В последните седмици обширни райони в Китай се борят с проливни дъждове и непоносими горещини, които излагат на риск недостатъците в инфраструктурата и остарелите системи за контрол на водите. Десетки реки в югозападен Китай са надвишили безопасните си нива, а над 10 000 души са били евакуирани след преминаването на отслабналия тайфун Данас.
Увеличеното търсене на климатици заради високите температури е натоварило електропреносната мрежа на страната, която достигна рекорден максимум. Министерството предупреди, че предизвикателствата във връзка с наводненията и тайфуните ще останат сериозни през втората половина на юли и началото на август, когато се очакват най-интензивните валежи и засилена циклонна активност в Северен Китай.