При най-дълбокото спускане, направено някога от човек в подводница, инвеститор и изследовател от американския щат Тексас е открил нещо, което може да намери в канавката на почти всяка улица по света: боклук.
Виктор Весково, пенсиониран офицер от военноморските сили, заяви, че е направил обезпокоителното откритие, след като се е спуснал на около 10 928 метра до точка в Марианската падина в Тихия океан, което е най-дълбокото място на Земята. Неговото спускане е стигнало 16 метра по-надолу от предишното най-дълбоко потапяне в падината през 1960 година, разказва "Ройтерс".
Весково е открил неизвестни видове, като е посетил места, където човек никога преди не е стигал. Веднъж прекарал четири часа на дъното на падината, разглеждайки морския живот, вариращ от наподобяващи на скариди членестоноги с дълги крака и пипала до полупрозрачни "морски прасета", подобни на морска краставица.
Замърсяването на моретата с пластмаса ни излиза прескъпо
Изчисленията са за 2,5 млрд. долара годишно
Той също така видял ъглови метални или пластмасови предмети, един с надпис върху него.
"Беше много разочароващо да видя очевидно човешко замърсяване в най-дълбоката точка в океана", коментира Весково.
Пластмасовите отпадъци достигнаха епидемични размери в световните океани, като оценките на ООН са за около 100 млн. тона боклуци, изхвърлени там досега. Учени откриха големи количества микропластмаса в червата на дълбоководни океански бозайници като китовете.
Весково се надява, че откритият от него боклук в Марианската падина ще повиши осведомеността и осъзнатостта за изхвърлянето на боклуци в океаните и ще окаже натиск върху правителствата за по-добро прилагане на съществуващите регулации, или да бъдат приети нови.
"Това не е голямо сметище, въпреки че се третират като такива", подчерта Весково за световните океани.
През последните три седмици експедицията е направила четири спускания в Марианската падина в неговата подводница, събирайки биологични и скални проби.
Това беше третият път, когато хора се спуснаха до най-дълбоката точка в океана. Канадският филмов режисьор Джеймс Камерън беше последният, който се спусна през 2012 г. в подводницата си, достигайки дълбочина от 10 908 метра.
Преди потапянето на Камерън първата експедиция до Марианската падина беше направена от американските военноморски сили през 1960 г., достигайки дълбочина от 10 912 метра.
chafeto
на 15.05.2019 в 16:06:56 #5user avatar 5003 Следвай friend на 14.05.2019 в 21:26:46 #2 Чафето Всичко това са дрънканици на т.нар "зелени". Вярно е че не трябва да се замърсяват и океаните и моретата, но и без това не може. Дори и да не го правим ние, хората топриродата сама го прави...... като се започне от метана в атмосферата и до въглеродния двуокис. Просто жизнената дейност и на хората и животните и растенията предизвиква някакъв вид замърсяване. Тож даже не е замърсяване, а така протича геохимичната еволюция на планетата. Преди месец съобщеха за намерен умрял кит в Индонезия, защото бил погълнал 40 кг пластмасови отпадъци. 40 кг наистина е много, но те не са убили кита. Той просто си е умрял от старост. Представи си, че китът тежи 120 тона. 40 кг са 1/3000 част от неговото тегло. Сега си представи един човек, със средно тегло 80кг. 1/3000част от неговото тегло е = 26 грама. Нее малко, но трудно може да се повярва, че ако глътнеш нещо с тегло 26 грама можеш да умреш. Например, една монегта от 1 лев тежи 7 грама. Ако изядеш 7 монети няма да умреш по никакъв начин. Само можеш да имаш малко проблеми на "митницата".... т.е. на изхода, което за абв1 иХммм е входа. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- М/у другото, не съм биолог, но специалността, кяото съм учил се кандидатства с биология, а и биологияте е част от материята, която съм учил. Имам представа как функционира живота на Земята и мога само да ти кажа, че нещата са до голяма степен неспасяеми. Стигнах и до извода, че колкото п-малко знае човек за някои неща, толкова по-добре.
chafeto
на 15.05.2019 в 16:02:39 #4user avatar 5003 Следвай friend на 14.05.2019 в 21:26:46 #2 Чафето Всичко това са дрънканици на т.нар "зелени". Вярно е че не трябва да се замърсяват и океаните и моретата, но и без това не може. Дори и да не го правим ние, хората топриродата сама го прави...... като се започне от метана в атмосферата и до въглеродния двуокис. Просто жизнената дейност и на хората и животните и растенията предизвиква някакъв вид замърсяване. Тож даже не е замърсяване, а така протича геохимичната еволюция на планетата. Преди месец съобщеха за намерен умрял кит в Индонезия, защото бил погълнал 40 кг пластмасови отпадъци. 40 кг наистина е много, но те не са убили кита. Той просто си е умрял от старост. Представи си, че китът тежи 120 тона. 40 кг са 1/3000 част от неговото тегло. Сега си представи един човек, със средно тегло 80кг. 1/3000част от неговото тегло е = 26 грама. Нее малко, но трудно може да се повярва, че ако глътнеш нещо с тегло 26 грама можеш да умреш. Например, една монегта от 1 лев тежи 7 грама. Ако изядеш 7 монети няма да умреш по никакъв начин. Само можеш да имаш малко проблеми на "митницата".... т.е. на изхода, което за абв1 иХммм е входа. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- T. нар. зелени не са никакви зелени и аз тях не ги "отразявам". Обаче това не са глупости. Жизнената дейност на животните отделя само органична материя. Газове, екскременти, телесни течности, кератин и т.н. Всичко това е органична материя, която е естествена за заобикалящата ни среда и става част от кръговрата. А хората замърсяват с материя, която не се разгражда в някои случаи повече от хиляда години. Да не говорим за отпадните продукти от тежката, химическата и други промишлености. Всичко това влияе на други видове, от които ние зависим. Гледах едно предаване за Инуитите в Аляска. Убиха един лос и използваха даже копитата. Ние ги наричаме примитивни, ама накрая ще се окаже, че примитивните сме ние. Баба ми е разправяла, че преди години на село почти нищо не отивало на бунището, само органичен отпадък. А сега си купваш дъвка, която е един грам, ама е опакована във фолио, която ще се разгражда 20-50 години. Друг фактор, който утежнява ситуацията е нашата свръхпопулация. И тук говорим само за отпадъците. А целия начин на живот на съвременния човек е в разрес с естествения механизъм на регулация. Разбирам те, опитваш да си оптимист (особено ако имаш поколение), ама нещата за съжаление са меко казано трагични. Не е приятна истината, ама и да си заравяме главата в пясъка, все тая. Само ще ти кажа, че нищо добро не чака човешкия вид.
Cantona7
на 15.05.2019 в 12:29:22 #3Най-големите боклуци на земята не са нито в Марианската падина,нито на Еверест,нито са от пластмаса.Те са от вида Хомо Сапиенс и населяват различни участъци от повърхността на планетата.Едно от местата с най-голяма концентрация на такъв органичен боклук е на Пл. „Народно събрание“ №2.
friend
на 14.05.2019 в 21:26:46 #2Чафето Всичко това са дрънканици на т.нар "зелени". Вярно е че не трябва да се замърсяват и океаните и моретата, но и без това не може. Дори и да не го правим ние, хората топриродата сама го прави...... като се започне от метана в атмосферата и до въглеродния двуокис. Просто жизнената дейност и на хората и животните и растенията предизвиква някакъв вид замърсяване. Тож даже не е замърсяване, а така протича геохимичната еволюция на планетата. Преди месец съобщеха за намерен умрял кит в Индонезия, защото бил погълнал 40 кг пластмасови отпадъци. 40 кг наистина е много, но те не са убили кита. Той просто си е умрял от старост. Представи си, че китът тежи 120 тона. 40 кг са 1/3000 част от неговото тегло. Сега си представи един човек, със средно тегло 80кг. 1/3000част от неговото тегло е = 26 грама. Нее малко, но трудно може да се повярва, че ако глътнеш нещо с тегло 26 грама можеш да умреш. Например, една монегта от 1 лев тежи 7 грама. Ако изядеш 7 монети няма да умреш по никакъв начин. Само можеш да имаш малко проблеми на "митницата".... т.е. на изхода, което за абв1 иХммм е входа.
chafeto
на 14.05.2019 в 20:45:02 #1Скоро от подножията на Еверест събраха около 110 тона боклук. Аз като кажа, че хората нямат работа там, освен за научни изследвания, много хора започват да ме гледат странно. Оср@хме най-високите места на сушата, оср@хме всяко кътче в океана, замърсили сме атмосферата, замърсяваме и космоса. И понеже ни е малко, гласим се да отидем на Марс и там да окакаме. Айде няма нужда! А че в не много далечен план броя на хората ще бъде драстично намален (ако не бъдем и напълно унищожени), за мен няма съмнение. Еколгичното равновесие е саморегулиращ се механизъм. Нашата популация стана прекалено многобройна, а към това се прибавя и нелогичния спрямо природата начин на живот. Механизмът ще се задейства, няма как.