Повече от 30 китоподобни са открити мъртви в морето след потъването на два петролни танкера в Черно море в средата на декември.

Това съобщи АФП. Агенцията се позова на специализирана неправителствена организация, базирана в Сочи, Югозападна Русия.

На 15 декември два руски петролни танкера, "Волгонефт-212" и "Волгонефт-239", заседнаха по време на буря в Керченския проток между Русия и украинския полуостров Крим, анексиран от Москва през 2014 г.

Плавателните съдове са превозвали 9200 тона мазут, около 40 % от който вероятно се е разлял в морето.

"Регистрирахме 61 мъртви китоподобни, включително 32 индивида, които са починали след 15 декември и чиято смърт е много вероятно да е свързана с петролния разлив", оплака се руската неправителствена организация Delpha в Telegram. Тя посочи "високата" и "нетипичната" цифра.

Тази организация, която е специализирана в спасяването и рехабилитацията на делфини и други китоподобни по руското черноморско крайбрежие, продължава със спасителната мисия. "Почти всеки ден получаваме информация за нови смъртни случаи", бият тревога еколозите.

Според неправителствената организация, която твърди, че "жертвите са предимно морски бозайници от вида морска свиня", "съдейки по състоянието на телата, е много вероятно повечето от тези китоподобни да са загинали през първите десет дни след бедствието".

Русия разчиства хиляди тонове замърсен пясък след нефтения разлив в Черно море

Русия разчиства хиляди тонове замърсен пясък след нефтения разлив в Черно море

Повече от 10 000 души работят за изчистването на двете страни на Керченския пролив

"Замърсяването на водата от разлетия мазут е значително", предупреждава тя. От около три седмици властите и доброволците организират мащабна операция по почистване, но ситуацията продължава да буди безпокойство.

Повече от 96 000 тона замърсен пясък са били отстранени от десетки километри плажна ивица по руското крайбрежие, но според руските власти общо около 200 000 тона почва може да са били засегнати.

Доброволци се борят с екологичната катастрофа след петролния разлив в Черно море

Доброволци се борят с екологичната катастрофа след петролния разлив в Черно море

Нов кораб бедства в Керченския пролив

"Повече от 68 километра от бреговата ивица са почистени", заяви в неделя руското Министерство на извънредните ситуации. Според властите почистването се усложнява от факта, че видът на разлетия нефт - тежко гориво от клас М100 - не плува на повърхността на водата, а потъва на дъното.