Партия "Продължаваме промяната" (ПП) внася днес законопроект за изменение и допълнение на Изборния кодекс (ИК). С промените се цели да се повиши доверието в изборния процес и да се гарантира в максимална степен, че гласовете на гражданите ще бъдат отчетени коректно - според свободната им воля, съобщават от пресцентъра на формацията.
От ПП заявяват, че недостатъците на съществуващата практика и настоящото законодателство са очевидни. "На места "партията" на недействителните бюлетини се превръща в първа или втора политическа сила на няколко поредни избора", коментират от "Продължаваме промяната"
Законопроектът на ПП предвижда изцяло да отпадне ръчното броене на гласовете, а вотът от хартиените бюлетини да се отчита с оптични сканиращи машини. Съгласно промените гласуването с машини път ще се отчита чрез протокола, генериран от самата машина.
От ПП предлагат и въвеждане на сканиращи устройства за документите за самоличност на избирателите и електронна система за отразяване в списъка, която да се актуализира в реално време и да не позволява повторното гласуване на друго място.
От "Продължаваме промяната" искат също след всеки проведен вот да се сменя съставът на Централната избирателна комисия (ЦИК). Според партията така ще се гарантира справедливо представителство на политическите сили в комисията.
Съгласно предложените промени в ИК секционните избирателни комисии (СИК) нито хартиените бюлетини, нито тези от машинното гласуване. "Преброяването ще се осъществява от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване, като така се избягва човешката грешка или незаконно манипулиране на изборния резултат", посочват от ПП.
Предвижда се протоколите от оптичните устройства за сканиране и от електронната машина за гласуване да се разпечатват веднага след края на изборния ден и да се прикрепят към протоколите на СИК секционната избирателна комисия. От "Продължаваме промяната" отбелязват, че това ще спести много време и труд на членовете на комисията и ще гарантира точността на отчетените данни, без броене на ръка, подготвяне на чернови и многократно поправяне на грешки в протокола на комисията.
Съгласно законопроекта на ПП оптичните устройства за сканиране и отчитане на гласовете от хартиените бюлетини и техните операционни системи ще бъдат държавна собственост, която ще се придобива и управлява от ЦИК.
анкета
Какво желаете на депутатите за 2025 г.
Пълен мандат 15.6%
Евтини кюфтета 15.8%
Работа и по-малко приказки 37.0%
Просветление и да не късат кабели 4.7%
Нови избори 26.9%
shtimpo
на 07.01.2025 в 14:03:50 #2Но преди всичко това приемете закон/правилник задължаващ имената/номерата на кандидатите по бюлетините да бъдат разпечатвани в разбъркан порядък. Номер 5 на една бюлетина може да е най-отгоре, но на друга може да е по средата/най-отдолу, и т.н.
shtimpo
на 07.01.2025 в 13:33:08 #1Добре. Но само скенери ще се окаже недостатъчно. Необходими са (освен бар-кодове) също така и серийни номера всяка бюлетина, които да могат да бъдат визуално съпоставени с бар-кодовете при (произволна и/или щателна) проверка. Освен това ако групирате бюлетини по партиди серийни номера и ги изпращате (в пакет) до определени секции и пазите документация кои партиди са били изпратени до коя секция ще сведете вероятността за измами допълнително. При получаване обратно на попълнените бюлетини ще знаете дали тези номера наистина идват от тази секция или не. Не би трябвало тези мерки да оскъпят процеса непоносимо.