"Продължаваме промяната" и "Демократична България" като парламентарна група в 51-то Народно събрание са внесли предложения за промени в Изборния кодекс. Това съобщават на фейсбук страницата си ДБ днес, ден след като бе обявено, че ГЕРБ прекратяват разговорите са правителство в рамките на първия мандат, а от ДБ разбраха за това медиите. Преговорите се водеха само от "Демократична България", а от "Продължаваме промяната" пасуваха, поставяйки като условия реализация на идеите от т.нар. санитарен кордон на фона на пророкувания за разпад на коалицията и въпреки уверенията на представители от ПП и от ДБ, че остават единни. Факт е обаче, че такава обща инициатива в последните дни преди Коледните празници и в първите работни дни на 2025 г. нямаше

Какво предлагат от ПП-ДБ?

Изборните бюлетини вече да не се броят в секционните избирателни комисии, а в преброителни центрове. Целта е да се сведат до минимум грешките и злоупотребите при отчитането на вота с хартиено и машинно гласуване.

Според законопроекта, страната се разделя на преброителни участъци с до 20 000 избиратели. Границите на преброителните участъци съвпадат с:

1. границите на многомандатните избирателни райони в Столична община на всички видове избори, с изключение на избори на общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства;

2. границите на административните райони в градовете с районно делене на избори за общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства;

3. границите на общините за всички останали случаи.

В административните граници на общините, съответно на избирателните райони, се образуват най-малко толкова участъци, колкото пъти числото 20 000 се съдържа в броя на избирателите, съобразно методика, приета с решение на Централната избирателна комисия.

Не се създават преброителни участъци при гласуване извън страната.

За всички видове избори, с изключение на частични избори на общински съветници, кметове на общини, кметове на райони и кметове на кметства, се назначават преброителни комисии за всеки преброителен участък. Съставът им е равен по брой на членовете на съответната общинска избирателна комисия.

Секционните комисии вече няма да броят нито хартиени, нито машинни бюлетини, а ще предават запечатани кутии с бюлетини и машинни протоколи в преброителните центрове. Те пък ще предават на районните избирателни комисии или на общинските избирателни комисии (при местни избори) резултатите и те ще ги разпределят по кандидати и партии за съответните общини и райони. Броенето в преброителните центрове ще се проследява пряко чрез видеонаблюдение, включително чрез пряко телевизионно излъчване.

Вносителите на законопроекта очакват с промените да се подобри значително качеството на отчитане на изборните резултати. Членовете на секционните комисии ще могат да се съсредоточат в работата по следенето на подписите на избирателите в избирателните списъци, защото техният брой често се разминава с броя на подадените бюлетини. А членовете на преброителни центрове няма да са преуморени, защото работата им ще започва в края на изборния ден.

В секционните протоколи няма да има данни за разпределението на гласовете по политически партии и коалиции, а практиката сочи, че те често се използват като отчетен документ при купуването и продаването на гласове и при контролиран вот.

Концентрирането на преброителния процес на едно място и възможността той да бъде наблюдаван от всички заинтересовани страни, включително чрез пряко телевизионно излъчване пък ще повиши доверието в изборите като цяло и косвено може да съдейства за повишаване на избирателната активност. А отделянето на хартиените бюлетини и бюлетините от машинното гласуване от останалите изборни книжа значително увеличава възможностите за проверки в РИК и ОИК.

Припомняме, че идеята на ПП-ДБ за създаване на преброителни центрове не е нова, но в предходното отваряне на Изборния кодекс тя не получи подкрепата на останалите народни представители. Отново въпросът бе повдигнат след последните избори, които са оспорвани за касиране в Конституционния съд заради множеството нарушения в самите секционни избирателни комисии. 

Заявка за промени в Изборния кодекс дадоха и други партии.

Орлин Колев: Или касиране, или нови изборни правила

Орлин Колев: Или касиране, или нови изборни правила

Не е ли по-добре да се оправят правилата в изборното законодателство от позицията на властта