Западът няма да остави нищо от Украйна, след като позволи да се намали мобилизационната възраст на нейните граждани и я снабди с оръжие. Това написа в канала Telegram официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова, цитирана от ТАСС. Не е ясно защо Мария Захарова намира за уместно да коментира действията на украинските власти и то в тази плоскост, при положение, че Русия използва включително и наборници на фронта, който разгръща в Украйна вече трета година поред и особено през миналата година се отбеляза сериозен ръст на загиналите на фронта във възрастта 18-25 години.
Мария Захарова се позова на думите на министъра на външните работи на Норвегия Еспен Барт Ейде, който призова за гарантиране победата на Украйна след речта на ръководителя на руското външно министерство Сергей Лавров на срещата на Министерския съвет на ОССЕ. Освен това норвежецът заяви, че Русия "нарушава принципите на Заключителния акт от Хелзинки и Устава на ООН".
"Що се отнася до "победата на Украйна", за западняците е по-добре да формулират загрижеността си за останките от тази държава с думата "спасение", за което е необходимо да се спре доставката на оръжие на режима в Киев и да не се допусне възрастта за мобилизация на украинците да бъде намалена", написа тя.
Захарова подчерта, че при друг сценарий Западът няма да остави нищо от Украйна и нейните граждани. Тя предположи, че НАТО може да иска точно този резултат.
Официалният представител на руското външно министерство също попита норвежкото правителство: "Къде беше Заключителният акт от Хелзинки, когато САЩ и други членове на НАТО бомбардираха Югославия и ръководеха държавния преврат в Украйна през 2014 г.?"
В типичния си инфантилно-артистичен стил тя предлага и три възможни отговора: "А. Забравен; Б. Не знаем; В. На същото място като Хартата на ООН - в забрава".
Припомняме, че руският президент Владимир Путин обяви частична мобилизация септември 2022 г., седем месеца след като започна офанзивата си в Украйна, която в руското информационно пространство нарекоха "специална военна операция". Анализатори изтъкват, че само страхът от вътрешно недоволство и вълнения сдържа и до момента руските власти да не обявят втора вълна на мобилизация. Затова и те провеждат последователно криптомобилизация с непрекъснати организирани от властите и присъдружни неправителствени организации и сдружения кампании.
В същото време, хиляди чужденци от различни националности се сражават в руските войски срещу украинците.
Стотици млади йеменци са били привлечени в Русия, за да бъдат изпратени да се бият в Украйна, съобщи по-рано "Дойче веле", позовавайки се на собствени източници. Според тях младите хора, на които е обещана добра работа в Русия, са останали без комуникация, след като са изпратени на фронта и никой не може да им помогне.
Базираната в Женева йеменска правозащитна организация SAM изчислява, че "може би 500-700 души" от Йемен може да се бият на руско-украинския фронт.
Според SAM йеменците са подписвали договори, които в повечето случаи не са били преведени на арабски, и при пристигането си в Русия са били изправени пред грубо отношение.
По-рано Financial Times съобщи за участието на йеменски наемници във войната в Украйна. Вестникът пише, че йеменците са били привлечени в Русия чрез компания, основана от видния политик от хусите Абдули Абдо Хасан ал Джабри.
През май месец тази година, властите в Индия разбиха мрежа, свързана с трафик на хора, които са примамвали млади индийци в Русия с подобни обещания за доходоносна работа или прием в университет, само за да ги принудят да се бият във войната с Украйна. Напрежение имаше по тази линия на най-високо ниво при настояването на Моди, Путин да съдейства за връщането на индийците в родината им.