Тяло на мъж беше намерено в кола, блокирана от наводненията в югоизточната част на Австралия, съобщава "Ройтерс".
С това броят на загиналите нараства до четирима души, след като три дни на непрестанен дъжд откъсна цели градове, помете добитък и унищожи домове.
Полицията съобщи, че мъжът е открит близо до Кофс Харбър, на около 550 км северно от Сидни. Продължи издирването на човек, изчезнал от началото на потопа в началото на тази седмица.
Около 50 000 души все още са блокирани, а жителите, които се връщат в наводнените си домове, са предупредени да внимават за опасности.
"Водите от наводнения имат замърсители, може да има паразити, змии, така че трябва да се оценят тези рискове. Електричеството също може да представлява опасност", заяви заместник-комисарят на службите за извънредни ситуации Деймиън Джонстън по време на брифинг.
Отломки от наводненията и мъртъв и изгубен добитък са изхвърлени на брега.
Премиерът Антъни Албанезе заяви, че трябва да отмени планираното си посещение в Тари - един от най-засегнатите градове, поради наводнения.
Австралия претърпява все повече екстремни метеорологични явления, които според някои експерти се случват поради изменението на климата. След сушите и опустошителните горски пожари в края на миналото десетилетие, честите наводнения причиняват хаос от началото на 2021 г.
"Това, което някога бяха редки проливни дъждове, сега се превръща в новото нормално - изменението на климата пренаписва моделите на времето в Австралия", посочи Дейвид Фаранда, метеорологичен изследовател в ClimaMeter.
projekt
на 23.05.2025 в 14:19:04 #1Ако бяха живи старите комунисти щяха да ви научат. Но сега е демокрация, капитализъм..... Пари няма... Всеки се оправя сам.... Щяха да ви обяснят за нещо наречено язовири, щяха да ви обяснят за нещо наречено залесяване.... И за да не се появи някой анален демократ да обяснява какъв бил климата в Австралия... Да му кажа/напиша че в Африка и Китай има успешни проекти зад изграждане на "зелен пояс" или "зелена стена" която да спира пустинята. Така че всичко може но трябват или много пари или много незвъзмезден труд от цялото общество - бригади, съботници...... Но сега сме в друго време. Пари няма, общество няма.... Ако частна фирма има интерес нещо се случва. Ако няма....... Нищо не се случва. И пак Аналните демократи.......подобно е било в България. Чукари, свлачища, безводието. По царско време започва програма за залесяване на планините в България, комунистите продължават, строят с десетки язовири..... Които сега демокрацията првсуши, изсякоха се гори.... Абе демокрация.......