Министърът на външните работи на Саудитска Арабия принц Файсал бин Фархан ал-Сауд призова за прекратяване на сраженията в Судан по време на телефонен разговор с командира на суданската армия Абдел Фатах ал-Бурхан и ръководителя на специалните сили Мохамед Хамдан Дагало.

Това съобщи външното министерство на страната.

Външният министър е потвърдил призива на кралството за деескалация, зачитане на националните интереси и прекратяване на всички видове военни действия.

Той също така подчерта, че страните в конфликта в Судан трябва да се върнат към рамковото споразумение, подписано между военните и гражданските сили.

И италианският министър на външните работи Антонио Таяни подчерта необходимостта от незабавно прекратяване на военните действия в Судан, като призова военните лидери в страната да спрат сраженията и да участват в политически дискусии.

Той посочи, че настоящите сблъсъци застрашават цивилното население и подкопават демокрацията в Судан.

Призивите за мир идват, след като паравоенни формирования в Судан влязоха в президентския дворец в събота.

Петима цивилни са убити, а други 78 са ранени при въоръжени сблъсъци между суданската армия и паравоенната организация в неделя.

Комитетът на лекарите на Судан е съобщил за инцидента и е призовал страните да осигурят възможност за транспортиране на пострадалите и да не нападат здравни работници.

Армията на Судан нанесе въздушни удари по база на паравоенните сили

Армията на Судан нанесе въздушни удари по база на паравоенните сили

Най-малко 56 са жертвите от началото на конфликта

Сблъсъците са станали в района Ал Хила Ал Джадида, югоизточен Хартум, където паравоенните формирования превзеха президентския дворец в събота.

Най-малко 56 цивилни и десетки военни са загинали при сблъсъците между суданските въоръжени сили и паравоенната групировка , съобщи в неделя Централният комитет на суданските лекари.

Неправителствената организация допълва, че още 595 души са били ранени в размириците.

Сраженията през уикенда са поредното изостряне на напрежението в страната, откакто през 2019 г. президентът Омар ал-Башир беше свален от власт. Ал-Башир беше на власт в продължение на почти три десетилетия. След масови улични протести с искане за отстраняването му от власт военните извършиха преврат и поеха властта.

Гражданското население поиска преход към демократично управление.

В крайна сметка е създадено съвместно гражданско-военно правителство, но през октомври 2021 г. то е свалено с нов преврат.