Китайските власти откриха повреди, включително пукнатини, в пет от 14-те язовира, на които са построени водноелектрически централи (ВЕЦ). Те са инспектирани след земетресението с магнитуд 6.8, което разтърси югозападния регион на Тибет миналата седмица, съобщи представител на службата за управление на извънредни ситуации на Китай, цитиран от "Ройтерс".
От засегнатите язовири три вече са изпразнени, докато при един от тях в окръг Тингри - епицентъра на земетресението - стените са се наклонили. Това доведе до евакуацията на около 1500 души от шест села надолу по течението към по-високи терени.
На друг язовир са инсталирани устройства за наблюдение, докато той също се източва, съобщиха властите на пресконференция.
Земетресението, което взе поне 126 жертви и доведе до раняването на стотици, напомня за рисковете, свързани с хидроенергийното строителство в един от най-отдалечените и сеизмично активни региони на света.
Подобни трусове в миналото са предизвиквали щети по язовири, често чрез свлачища и падане на скали. Земетресението в Непал през 2015 г. например извади от експлоатация почти една пета от хидроенергията на страната за повече от година.
В Тибет земетресението на 7 януари, петото най-смъртоносно в Китай от труса в Съчуан през 2008 г., е разрушило над 3600 къщи и повредило религиозни структури. Районът продължава да бъде разтърсван от вторични трусове с магнитуд до 5.0.
Югозападните части на Китай, Непал и Северна Индия често страдат от земетресения, причинени от сблъсъка между индийската и евразийската тектонична плоча. Окръг Тингри, който се намира над зоната, където индийската плоча се подпъхва под Тибет, е особено уязвим.