В Япония завърши утилизацията на около 75% боклук и отломки, останали след разрушителните земетресение и цунами от 11 март 2011 година. Това съобщи Японското министерство на околната среда, цитирано от ИТАР ТАСС.

По данни на ведомството към настоящия момент са преработени над 12 млн. тона отломки от разрушените сгради и инфраструктурни елементи.

С най-бързи темпове върви рециклирането в префектурата Мияги, където процесът е завършен вече на 82%.

Междувременно във Фукушима, където се намира засегнатата от земтресението АЕЦ, се работи много трудно, тъй като има много отпадъци, замърсени с радиоактивни вещества. Към момента там е утилизиран 50% от боклука.

Според информация на Японското правителство, стихийното бедствие в североизточна Япония от 2011 година е оставило след себе си 16,3 милиона тона отпадъци. От министерството на околната среда в страната планират пълният завършек на преработката им да приключи в края на март 2014 година. В последно време обаче се появиха слухове, че Японският кабинет не може да се вмести в тези срокове.

Също така повече от 5 млн. отпадъци са били отнесени от Тихия океан, като част от тях са били изхвърлени по западното крайбрежие на САЩ и Канада. Токио от своя страна реши да поеме разходите по разчистването на боклука от тези страни в знак на благодарност за помощта, оказана от тях след земетресението.