Остаряващи и зле поддържани складове с боеприпаси са източник на опасност на много места в света.
Това се посочва в специален доклад на Държавния департамент на САЩ. В доклада, посветен на проблема, фигурира и инцидентът в Челопечене, съобщава Дойче веле.
Съществуването на многобройни складове, съдържащи „остарели, нестабилни, зле поддържани, неправилно съхранявани и слабо охранявани боеприпаси" представлява международен проблем.
Според Държавния департамент „опасните складове" имат потенциал да вземат повече годишни жертви от останали от войните неексплодирали мини.
Серия катастрофални експлозии в Източна Европа тази година са най-новото проявление на проблема, който се е влошил многократно след края на Студената война.
И трите експлозии, с които докладът илюстрира нарасващата опасност, са в Източна Европа и Централна Азия: Албания, Узбекистан и България.
За експлозиите във военните складове в Челопечене през юли се казва, че за кратко време там са се взривили „цели тонове от боеприпаси".
В доклада се съобщава, че по всяка вероятност оставащите боеприпаси са увредени и продължават да представляват голяма опасност.
България е приела предложената от САЩ помощ за отстраняването на този „опасен склад". В момента американският Офис за унищожаване и отстраняване на боеприпаси се подготвя за оказване на обещаната помощ.
Държавният департамент подчертава, че съществуването на „опасните складове" е нарастваща заплаха за цивилното население, живеещо в близост до тях.
Населението в радиус от 6 км около Челопечене е трябвало да бъде евакуирано, посочва се в доклада. Във всеки от случаите когато се съхраняват остарели боеприпаси съществува опасност от спонтанни експлозии, твърди Държавният департамент.
Публикацията се основава на друг доклад, съдържащ описания на всички инциденти от 1916 до 2008 година. Използвана е и информация от описание на 137 инцидента, свързани със съхраняването на боеприпаси.
Гъстотата на взривовете на Балканите е особено забележима с инциденти в Албания, България и Сърбия.
stef73
на 20.10.2008 в 17:21:00 #3Ei, це то те пак не разбрали бе...Ние празнувахме приемането си в Нато, а пук те какво си помислили...
null
на 07.08.2008 в 19:01:23 #2Иначе разчистването е както го казаха - ще продължи 10 години. -- това в медиапуул ли го прочете? няма никакъв проблем да се изчисти веднага, но трябват пари, които още от "ваше" време държавата е стиснала между задните си бузи (за автомобили на народните п0с3рковци). взривове стават навсякъде, даже и в най-демократичната държава на света. линк искаш ли?
Ламя Триглава
на 07.08.2008 в 18:40:24 #1тия тъпанари намат такива складове. естествено, че нямат, те старите бомби ги изхвурлят редовно по разни места като бивша югославия, афганистан и ирак акъл тръгнали да дават, все едно ч някой им го иска