Общо 655,2 млн. лв. са разходите за опазване и възстановяване на околната среда на национално ниво през 2004 г., което представлява 1,7% от брутния вътрешен продукт (БВП).
Това е посочено в Доклада за състоянието на околната среда за 2004 г., одобрен днес от правителството. Той ще бъде предложен за обсъждане в Народното събрание.

Половината от средствата са усвоени за поддържане и експлоатация на дълготрайни материални активи с екологично предназначение и извършване на мероприятия и дейности за опазване на околната среда.
Вложените през годината средства за инвестиции в областта на околната среда възлизат на 324,7 млн. лв. и спрямо 2003 г. относителният им дял в общите разходи се е увеличил с 1,5 на сто.

Основните национални и международни източници на финансиране на екологични проекти са републиканският бюджет, ПУДООС, Националният доверителен екофонд, предприсъединителните фондове на ЕС, механизмът „съвместно изпълнение" в рамките на Протокола от Киото, двустранни споразумения и др.

По отношение на озоновия слой в доклада е посочено, че България не произвежда, а само употребява озоноразрушаващи вещества. Ежегодно министърът на околната среда и водите издава заповед за разрешените за внос количества, която се публикува в „Държавен вестник".

На теория стриктното спазване от страна на всички държави на задълженията по Монреалския протокол ще доведе до пълно възстановяване на разрушения озонов слой в средата на 21 век.

В доклада е записано още, че у нас намалява съдържанието на оловни аерозоли в атмосферния въздух, което се дължи на постепенно прекратяване на производството и употребата на оловни бензини в България, които са забранени от 1 януари 2004 г.