Шепа хора се събраха на планирания митинг на профсъюз „Борба" в чест на Деня на труда - 1 май. Макар на страницата за организация на събитието във Фейсбук присъствие да са потвърдили 90 души, на шествието днес дойдоха не повече от 20.
Стана ясно, че организацията ще се учреди законово чак след изборите, но въпреки това вече има свои искания. Сред тях основно е желанието минималната заплата при сегашната цена на живота да стане 1 000 лева на месец.
От „Борба" бяха категорични, че трябва да се въведе колективен трудов договор във всички сектори и предприятия, както и да се върнат класовете за общ трудов стаж. Георги Димитров от профсъюза обяви, че извънредният труд трябва да може да се извършва само с разрешение на профсъюза и поиска отмяна на антисоциалната пенсионна реформа. От профсъюз „Борба" заявиха, че КНСБ и КТ „Подкрепа" са „организация на страната на експлоататорите, наричани днес работодатели". Те обявиха най-големите синдикати у нас в това, че са част от криминалната олигархия.
Димитров подчерта, че от „Борба" за готови за диалог с всички политически партии, с изключение на ГЕРБ, които определиха като „мутренска шайка".
Въпреки това се оказа, че от новия профсъюз не симпатизират и на БСП и обвиниха социалистите, че са иззели 1 май от работниците и са го присвоили като свой политически празник.
Стана ясно, че представители на „Борба" за изпратили свой списък с 15 искания до омбудсмана, но не смятат да го предоставят на останалите родни институции, тъй като ги смятат за неефективни. Сред претенциите, които младия профсъюз има, е и извършване на граждански одит на досегашните синдикати, както и актуализация на членовете в тези структури.
Първоначалните искания на профсъюза са:
1. 1000 лева минимална заплата при сегашната цена на живота.
2. Като страна в преговорите сме за колективен трудов договор във всички сектори и предприятия.
3. Връщане на класовете за общ трудов стаж
4. Безусловно връщане на категориите труд
5. Нормални условия на работа.
6. 8-часов работен ден.
7. Въвеждане на почасова ставка.
8. Извънреден труд само с разрешение на профсъюза
9. Отмяна на антисоциалната пенсионна реформа
10. Премахване на пародията за социален диалог в лицето на така наречената Тристранна комисия.
11. Радикално премахване на всички регулации за малкия бизнес и свободните професии.
12. Задължителни курсове за синдикална култура във всички предприятия.
13. Пълни проверки и одити на фирми по сигнали и оплаквания на работещи в тях.
14. Граждански одит на досегашните синдикати, актуализация на членовете в тези казионни структури.
15. Криминализиране на всякакви опити на работодателите да възпрепятстват профсъюзната дейност в предприятията.
Шествието, съставено от 20-тина човека тръгна от градина „Алжир" и ще завърши с полагане на цветя на паметника на Георги Кирков. Организаторите обясняват, че началната им точка е мястото, откъдето е започнала Голямата транспортна стачка от 1919-1920 г. и ще върви по стъпките на първите профсъюзни деятели, провели стачката. Те уточняват и че шествието е също и срещу монополизацията на Деня на труда от определени политически партии в България, които по думите им от години фалшифицират тази дата.
Morientes
на 01.05.2013 в 18:48:07 #8Регистриран на: 02.12.2006, 08:53 17. ivanov | 01.05.2013 13:49 При Виденов май минималната заплата стана 90000.. ........................ До 100 000 стигна..
В един момент бяхме всички милионери тогава..
Ама аз си го уважавам Виденов, защото спечелих от хипер инфлацията.. 
Civic Mundi
на 01.05.2013 в 15:02:30 #7А защо не и 100 000 лв. минимална заплата, и без да е нужно да се ходи на работа!
boris
на 01.05.2013 в 13:55:13 #6«Капиталът се страхува от липсата на печалба или от твърде малката печалба, както природата се страхува от празните пространства. Но щом разполага с достатъчна печалба, капиталът придобива смелост. Осигурете му 10 процента и той е готов да влезе в действие, при 20 процента той се оживява, при 50 процента е готов да си счупи главата, при 100 процента ще потъпче всякакви човешки закони, при 300 процента няма престъпление, което да не е готов да извърши дори и при заплахата да увисне на бесилото » . (Маркс, т.23, с.770)
павиан
на 01.05.2013 в 13:53:11 #5Ако нямаше световна криза сега минималната заплата щеше да гони 500 лева.Хиляда е множко дори за фантазьор като мен...
alitia
на 01.05.2013 в 13:29:42 #4СТАТУТА НА ПРОФСЪЮЗИТЕ В БЪЛГАРИЯ Е ОФИЦИАЛЕН ,,,,,,,,,АЛА РЕШЕНИЯТА КОИТО СЕ ВЗЕМАТ ПО ЗАКОН ИМАТ САМО,,,,, ПОЖЕЛАТЕЛЕН ХАРАКТЕР,,,,,, ЗА ДЪРЖАВАТА И РАБОТОДАТЕЛИТЕ...................независимо как се казват профсъюзите които са една,,,,,,,,,,,, шаика разбоиници,,,,,,, на друго ниво между държава и работодател,,,,,,,,,е пълно безумие да им се има доверие,,,,,,,,,,,,
Балканец
на 01.05.2013 в 13:02:59 #3Абе много мераклии има да бутнат борда, щото са се набълбукали с лоши кредити в лева. А лумпените, дето искат по 1000 лева минимална заплата изобщо не осъзнават какво точно ще им се случи, ако това стане.
KiroGovedoto
на 01.05.2013 в 12:59:03 #2"1000 лв. минимална заплата"

Минувач
на 01.05.2013 в 11:53:00 #1Виденов направи заплатите още по-големи, но го изгонихме.