Ако остане сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това заяви министърът на труда и социалната политика Борисов Гуцанов по повод транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизма за минималната работна заплата у нас.

Той очаква да се намери златното сечение в разговорите между синдикати и работодатели, което да е най-полезно за работещите и за икономиката.

Има си механизъм, той си работи, така че, ако не се стигне до разбиране между синдикати и работодатели, ще бъде определена минималната работна заплата по начина, по който е и в момента, отбеляза Гуцанов.

Не изоставаме от директивата, в момента отговаряме на директивата, увери той.

По негови думи има "четири механизма", които е добре да бъдат "имплантирани" към договарянето за минималната работна заплата. Гуцанов отбеляза, че се правят постоянни срещи и разговори между синдикати и работодатели и диалогът е върнат.

1077 лева става минималната работна заплата от 2025 година

1077 лева става минималната работна заплата от 2025 година

Това е увеличение с 15,4%

За тази година МРЗ е в размер на 1077 лв. МРЗ за следващата година се определя до 1 септември на текущата година в размер на 50% от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, включващ последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата година.

На свой ред президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че тази седмица разговорите между синдикалните и работодателските организации продължават, като до този момент няма съгласие между тях относно начина за определяне на МРЗ.

Това, което се получи относно реда за определяне на МРЗ в Кодекса на труда, не е добро за никого, отбеляза Ивелин Желязков от Асоциацията на индустриалния капитал в България по време на дискусия. Според него записаната сега в Кодекса на труда автоматична формула "удря много сериозно самата идея за социален диалог".

България с най-ниската минимална заплата в ЕС

България с най-ниската минимална заплата в ЕС

Според данните най-високата минимална заплата в страните от ЕС е била 4,8 пъти най-ниската