Намалява покупателната способност и пазарите се свиват. Това оставя без работата редица фирми и заетите в тях.

Това призна Цонко Недялков, председател на Българската асоциация по текстил и облекло, цитиран от БНР.

В момента текстилните предприятия у нас работят с половината от капацитета си, заради световната икономическа криза.

Поръчките са намалели с 20%, а съкращенията вече достигат 10%.

Това стана ясно на публичната консултация, организирана от Икономическия и социален съвет, посветена на проблемите в българската текстилна индустрия. Освен браншовици, в дискусията участваха и представители на изпълнителната и законодателната власт.

"Това не е първата криза, пред която се изправя българският текстил, но може би е най-тежката, защото засяга основните й пазари. 70% от производството се изнася в Европа", каза Цонко Недялков.

Само за една година с 14-15 000 са намелели заетите в сектора, това прави около 40% от работещите.

Недялков посочи, че от Асоциацията се надяват да успеят да запазят ядрото от работници, които са квалифицирани и опитни.

Всяка фирма в текстила трябва да си постави цел по време на кризата да запази най-добрите работници", подчерта Недялков като пряко условие производителите да оцелеят през следващите месеци.

От асоциацията предлагат намаляване данъчната и осигурителната тежест в условията на кризата, модернизация и реорганизация на сектора.

В противен случай текстилният сектор ще остане с най-ниското заплащане - 65% от средната работна заплата в страна, ниска производителност и лоши условия на труд.

Освен в текстилния сектор за съкращения вече обявиха от редица региони и предприятия -  "Кремиковци", БДЖ, БТК, две от водещите фирми в Силистра -„Стомана" и „Фазерлес", както и от две предприятия в Троян.