2 432 са необходимите средства за издръжка на едно тричленно семейство - двама възрастни плюс едно дете, месечно. Това показва наблюдението на потребителските цени за заплата за издръжка на живот за последното четвърто тримесечие на 2022 г., представено от президента на КНСБ Пламен Димитров, главният икономист на синдикалната организация Любослав Костов и заместник-директорът на Института за социални и синдикални изследвания (ИССИ) Виолета Иванова.

1351 лв. са необходими за един работещ сам живеещ човек.

За една година доходът за тричленно семейство нараства с 366 лв., а за един сам живеещ човек - с 203 лв.

За годишен период брутната заплата за издръжка нараства: за един работещ човек от тричленно семейство с 236 лв. или общо с 472 лв. за двамата работещи. За работещ сам живеещ човек издръжката за живот нараства с 262 лв.

Факторите, които повлияха за нарастване на дохода за издръжка на живот са: природният газ, цената на тока за бизнеса, нарастването на петрола, високата цена на земеделските култури, цените на металите, цените на производител в промишлеността и др. Крайните потребителски цени имат продължителен лаг във времето да отразяват всички колебания на суровините и ресурсите. Факт е, че цените при определени стоки продължават възходящ тренд, което показва, че има нарушена връзка между цените на производител и търговци на дребно. Липсата на ефективни контролни механизми създават условия за спекула по веригата на доставки и неаргументирано увеличение, достигайки социално непоносими цени за крайните потребители, отчетоха от КНСБ.

От синдикалната организация представиха динамиката на средните цени в групата на хранителните стоки при:

Месо и месни продукти - тримесечният ръст общо за групата е с 5.8% и с 27.1% на годишна база. При мляното месо средното увеличение е с 12.4% и на годишна база с 29.6%. Запазва се и тенденцията на нарастване при пилешкото месо - съответно с 0.9% и с 45.7% на годишна база. При сухите колбаси нарастването е средно с 3.7% на тримесечна база и 24.2% на годишна.

Мляко и млечни продукти - групата бележи ръст с 10.1% на тримесечен ръст, а на годишна база с 43.6%. За годишен период нарастването при сирената е с около 6-7 лева, а при кашкавала с около 8 лв. Драстично поскъпване се наблюдава при групата на киселите и пресните млека - за тримесечие средно с 8.5%, а на годишна база с 39.4%.

Яйцата нарастват с 55% на годишна база, а на тримесечна с 18%. Увеличението е с 16 до 20 стотинки за едно яйце.

Захарта и захарните изделия нарастват с 4.7% на годишна база, а на тримесечна - с 25.3%.

При хляба и зърнените култури нарастването е с 3.7% на тримесечна база, но на годишна база ръстът остава висок с 24.7%. Оризът и брашното на тримесечна база поскъпват с 9.3% и 4.5%, а на годишна база надхвърлят 20%. Закуските на годишна база поскъпват в диапазон - 20-50%.

Цените на услугите в заведенията за обществено хранене също бележат ръст с 4.4% на тримесечна база, а на годишна база темпът на нарастване общо за групата е 26.7%.

2 400 лв. на месец нужни за нормален живот на тричленно семейство

2 400 лв. на месец нужни за нормален живот на тричленно семейство

За година нарастването е с 391 лв.

Динамиката на средните при групата на нехранителните стоки и услуги е:

Групата на нехранителните стоки и услуги бележи нарастване с 0.2%, а на годишна база ръст от 12.9%. Необходимият доход за нехранителните стоки и услуги е 824.74 лв. за едно работещо лице, което представлява 61% от общия доход.

Темпът на тримесечна база се задържа следствие от намалението на природния газ с 47.2% за битовите потребители, но става с 26.9% по-висок ръста на годишна база. Нарастване се наблюдава при дървата за огрев и въглищата с около 14%, а на годишна база с над 50%.

При електроенергията, газообразните и други горива се отчита намаление със 7.9% на тримесечна база, но на годишна ръстът е от 21.1%.

Жилищното обзавеждане и домакинските електроуреди бележат тримесечен ръст с 2.8%, а годишен с 12.6%. Само групата на мебелите нарастват с 19% на годишна база.

Отчетливо нарастване се регистрира в групата Здравеопазване - за тримесечен период с 5%, а на годишна база с 10%. Само лекарствата нарастват с 16.8% на годишна база. Нарастване се отчита и при лекарствата, които са масово употребявани - витамини, аспирини, аналгини, сиропи за кашлица и др.

Изводите от изследването на синдикалната организация са, че 75% от изследваните лица изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи, за 67.3% от лицата доходът на домакинството им е останал без промяна спрямо последните 12 месеца. Увеличение на доходите през третото тримесечие са посочили едва 27.9% от лицата.

От КНСБ настояват за своевременно приемане на Закон за държавния бюджет за 2023 г., втора актуализация на минималната работна заплата и достигането ѝ до размер от 850 лв., въвеждане на необлагаем минимум равен на минималната работна заплата и ръст на доходите за работещите на терен в бюджетния сектор с минимум 20%.

Окончателно - и през следващата година оставаме с Бюджет 2022
Обновена

Окончателно - и през следващата година оставаме с Бюджет 2022

Отпада отстъпката от 25 ст. на литър гориво