В деветте месеца на тази година са установени 11 760 случая на физически лица и 67 случая на юридически лица на управляване на МПС без сключена застраховка Гражданска отговорност.

Като цяло техният брой е 580 000 или 20% от всички моторни превозни средства у нас.

Това съобщи главен инспектор Стойчо Константинов, който е началник сектор в Главна дирекция охранителна полиция на МВР на пресконбфенция в хотел „Шератон".

Ежегодно в света при пътнотранспортни произшествия загиват 1,2 милиона души и около 50 милиона получават увреждания.

Там специалисти от застрахователния сектор, комисията за финансов надзор и полицията дискутираха проблема със застраховката гражданска отговорност в България, последиците от ниския й обхват, адекватността на обезщетенията, бързината на изплащането им, както и възможностите за оползотворяване на чуждия опит.

Константинов подчерта че освен административната глоба се налагат и други мерки като отнемане на свидетелството до представяне на валидна полица.

Той изтъкна, че ежегодно в света при пътнотранспортни произшествия загиват 1,2 милиона души и около 50 милиона получават увреждания.

Повече от 3 200 загиват ежедневно и според прогнозите броят ще се увеличи с 65% в следващите 20 години, ако не се вземат ефективни мерки, посочи още Константинов.

Към средата на следващата година е възможно електронно издаване на полици по застраховката гражданска отговорност.

От началото на годината до 3 септември в България е имало 5 325 тежки катастрофи, при които са загинали 665 души, а ранените са 6 574.

Това съобщи от своя страна заместник -председателят на комисията за финансов надзор, ръководител на управление застрахователен надзор Емил Атанасов.

Сред проблемите той посочи липсата на база данни, която да е свързана с информацията за пътно-транспортните произшествия.

Голяма част от застрахователните компании са на загуба, което според Атанасов показва, че цената на застраховката гражданска отговорност не е адекватна на поетите рискове и извършените разходи.

Много от застрахователите предоставят информация за полиците със закъснение, което също е проблем, посочи още той.

Атанасов съобщи още, че от началото на годината до 3 септември в България е имало 5 325 тежки катастрофи, при които са загинали 665 души, а ранените са 6 574.

За пътните инциденти у нас за деветте месеца основни причини са несъобразената скорост, рисковото изпреварване, навлизане в отсрещното платно, неспазване на пътните знаци, неизползване на колани и каски.

Фактори са и употребата на алкохол, умората, стреса, пропуск в обучението, недобрата квалификация, а също и остарелият автомобилен парк, високата конфликтност на пътищата, лошата организация на движението и пътната маркировка.