Със 141% се e увеличил броят на българските компании в открита процедура по несъстоятелност за първите девет месеца на 2009 г.
Това сочат данните на Кофас България, цитирани от money.bg
От началото на годината до сега са регистрирани 239 несъстоятелности, което е значителен ръст спрямо 99 процедури за същия период на миналата година,
Най-рисковият сектор у нас - селското и горското стопанство, продължава да е начело по брой и по процент несъстоятелности за отчетения период с най-голям дял от 11.3%.
Спрямо същия период на миналата година фалитите в отрасъла са нараснали значително - със 170%.
Строителството заема втора позиция с дял от 9.2% и ръст от 144%.
На трето място в класацията по несъстоятелност се нарежда търговията на дребно с разнообразни стоки с 6.7%, следвана от транспорта с 6.3%.
Като резултат от силното влияние на кризата в сектора на транспортните услуги броят на фалиралите компании се е увеличил драстично с 650% спрямо първите девет месеца на 2008 г.
В челото на най-неустойчивите сектори за периода попада и изцяло нов сектор - сферата на услугите, свързани с административна и консултантска дейност. Неговият дял е 6%.
Рязкото покачване на несъстоятелностите като абсолютен брой е очаквано и е резултат от влиянието на световната криза, чиято сила все повече се усеща от родния бизнес, коментира Камелия Попова, управител на Кофас България.
Според нея реалният негативен сигнал обаче не е толкова увеличеният брой фалити, колкото навлизането през 2009 г. на нови сектори с компании в несъстоятелност.
Сред тях са минната индустрия, търговията на едро с машини и оборудване, услугите, свързани с медии, реклама и издателска дейност, услугите в сферата на туризма и развлекателния бизнес и др.
В географски план неблагоприятната икономическа обстановка също е осезаема и до края на септември 2009 г. вече има регистрирани фалити във всички 28 административни региони на България.
За разлика от предишни години на „картата на несъстоятелностите" се появяват и Видин, Благоевград и Ловеч. Начело, с близо 40% и 94 компании в несъстоятелност, продължава да е София град.
Далеч по-малък е делът от общия брой фалирали компании, базирани в Пловдив и Русе - съответно 7.5% и 5.9%. С равни дялове от 4.6% на четвърта позиция са Варна и Монтана.
Според анализа на Кофас България несигурната бизнес среда в момента предполага изключително задълбочена и внимателна оценка на риска от страна на компаниите.
Експертите са категорични, че особено в момента организациите трябва да минимизират риска и да проучват предварително своите бъдещи партньори.
Abaris
на 13.10.2009 в 23:37:38 #2Само че числото на фалиралите фирми е силно занижено. Достатъчно е човек да се поразходи из търговските улици, за да установи, колко празни магазини и офиси има. Наемите се сринаха. А да не говорим, какво още ни чака. Питайте работниците в БДЖ и Лукойл, както и международните шофьори. Те най-добре ще ви кажат, дали има криза.
el viejo
на 13.10.2009 в 22:40:11 #1Като се има в предвид, че хиляди фирми само се регистрират и нямат практически никаква дейност, това, че 239 фирми са обявили фалит, нищо не значи! И хиляд фирми да обявят фалит, това не означава никаква криза! Зависи от реалните годишни продажби на фалралите фирми, които са имали в последните няколко години, но не по-малко от три години! Даите тези данни и тогава коментара ще е по-професионален! Сега пак някой литка у небесата Бойко Борисов, за да му докара факти за тежко наследство! Ако, послушника на Б.Борисов С.Дянков се юрне да фалра фиктивни фирми, чрез данъчните служби, то за месец може да ги направи хиляди! Нещо много го закъса със експерти и съветници Бат'Бойко! А, може и той да се е главозамял, мислейки се за голям тарикат и, че чатка от всичко! Да, ама не!™