Експерти от Министерство на земеделието и храните и 28-те областни дирекции „Земеделие" ще обучават до края на август близо 3000 анкетьори, които ще извършват преброяването на земеделските стопанства в цялата страна.

Преброяването ще се проведе от 1 септември до 30 ноември. То се организира от Дирекция „Земеделие, гори и поземлени отношения".

Целта на преброяването е да се събере пълна и изчерпателна информация за броя, размера и техническата обезпеченост на земеделските стопанства.

Получените статистически данни ще се използват за анализи и прогнози, посочиха експертите от земеделското министерство.

Тези данни да необходими и за изготвяне на планове и програми за развитие на сектора на общинско, областно и регионално ниво.

Преброяването ще обхване близо 750 хиляди стопанства, като участие ще вземат и около 300 души, които ще контролират, наблюдават и координират работата при събиране на данните.

Според експертите анкетьорите няма да събират информация за дохода или финансовото състояние на производителите и фирмите, а данните ще се използват само в обобщен вид за статистически цели и няма да се предоставят на данъчни или социални служби.

Събраната информация не притежават юридическа стойност пред съда, допълниха още експертите.

Актуализацията на тази информация е свързана със задължението на всички страни - членки на ЕС да извършват пълни селскостопански преброявания на всеки 10 години.

Последното преброяване в страната, по изискванията на ЕС, е проведено през 2003 година.

Експерти от МЗХ посетиха старопланинската екоферма на Маргарита Тодорова в село Рашково, Ботевградско.

Във фермата се отглеждат общо 750 овце и кози. Тодорова, която е управител на фермата, посочи, че животните се отглеждат за мляко и месо.

Тя заяви, че такова преброяване е нужно за икономиката на страната, за да се установи състоянието на селското стопанство към момента, както и да се направят планове и програми за развитието на сектора.

Тодорова посочи, че фермата е разположена на 150 декара земя с обслужващ персонал от 12 души.

Животните се доят със специални машини, които правят млякото много по-чисто и качествено. То се предава на мандра, която произвежда сирене. Месото пък се продава само на частни лица, тъй като фермата не разполага със сертифицирана кланици.

Във фермата се събира около 30 000 литра мляко годишно. Продават се общо около 800 агнета  - средно по 20 килограма.

Тя посочи, че от 3 години получава евросубсидии на глава от добитъка. Фермата е регистрирана като такава през 2004 година и в района на село Рашково има още две такива, само че по-малки.

Началникът на Отдел „Агростатистика" към главна дирекция „Земеделие, гори и поземлени отношения" към МЗХ Диана Атанасова посочи, че тази година се очаква броят на стопанствата, които отговарят на изискванията да е по-малък в сравнение с минали години.

През 2007 година те са били около 493 хиляди. Все още обаче не може да се прогнозира с какъв процент ще намалеят.

Атанасова посочи, че ще бъдат преброени всички стопанства, които отговарят на определените по закон критерий.

Преброяването ще обхване 98% от площите и селскостопанските животни. Няма да се преброяват стопанства, които произвеждат месо и мляко за собствена консумация.

Всеки един от анкетьорите ще трябва да се легитимира със служебна карта, след което собствениците на стопанствата ще трябва да попълнят анкета с 61 въпроса.

На журналистически въпрос как ще се гарантира коректността на отговорите Диана Атанасова заяви, че след като приключи събирането на информацията ще се направи проверка дали резултатите отговарят на резултатите, получени от предишните анкети.

В анкетата има и един въпрос за това дали стопанството се е възползвало досега от евросубсидии по определени мерки по ОП „Развитие на селските райони".

Статистиката, която ще се изготви няма отношение към кандидатстването на фермерите за евросубсидии, допълни Атанасова.